Sun’ın kapağına Müslümanlar tepkili

 

the sun

 

İngilizlere “ISİS’e karşı birleşin” çağrısı yapan iki milyon tirajlı Sun gazetesine Müslüman toplumundan farklı tepkiler geldi.

Çarşamba günkü sayısında kapaktan verdiği haberde gazete, “ülke çapındaki toplumları barbar IŞİD köktendincilerin Britanyalı gençlerin radikaleşmelerini önleme çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Günlük tirajı iki milyonu aşan Sun, haberini Britanya bayrağı renklerini taşıyan başörtülü kadının fotoğrafıyla beraber yayınladı.

Rakip Guardian gazetesi “Sun, gücünü doğru bir siyasi manevra yapmak adını kullandı” yorumuyla haberi överken, Lordlar Kamarası’nın tek Kıbrıslı Türk üyesi Barones Meral Ece gazetenin bütün dinlere çağrıda bulunmasına karşın sadece Müslüman bir kadının fotoğrafını kullanmasını eleştirdi.

Yedi sayfalık haberinde Sun aşırı dindarlığa karşı kurulan Inspire grubunun eşbaşkanı Sara Khan’ın Britanyalı Müslümanlara yaptığı birlik çağrısına yer verdi.

Gazetenin başyazısında ise şu ifadeler yer aldı: “Çoğu Britanyalı Müslüman barış, hoşgörü ve yaşamın kutsallığına değer veren bir millet ve bir dinin mensupları olmaktan gurur duyuyor.

“Bu insanlar IŞİD’i inançlarının aslan yürekli savuncusu değil, iğrenç bir sapıtması olarak görüyorlar. Saygı ve anlaşma, nefrete karşı kuvvetli güçlerdir.”

Çarşamba günü BBC Radyo 4’e konuşan Meral Ece, Müslümanların bu şekilde ön plana çıkarılmalarını yanlış bulduğunu söylerken “Müslümanların açıkca görüşlerini belirtip IŞİD’ı kınamadıkları takdirde bir şekilde IŞİD’e sempati duydukları gibi bir algı çıkıyor ortaya. Bana sorarsanız bu yanlıştır. Sun’ın kapağını gördüğüm zaman ‘bütün inançlar’ adına çağrı yaptığını gördüm, ama sadece başörtülü bir kadın fotoğrafı kullanmışlar” dedi.

Öte yandan haber sosyal medyada da geniş yankı buldu. Dalston’taki Mangal 2 Restaurant Twitter hesabından Meral Ece’in görüşlerini desteklerken, “Aman çok sağol Sun gazetesi. Sanki bütün Müslümanlar aşırı terörü destekliyor ve siz bu psikopatları ikna ettiniz” mesajı verdi.

 

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin