BBC, 75 yaş üzeri vatandaşlardan TV lisans ücreti alacak

BBC, koronavirüs pandemisi nedeniyle ikş aylık bir gecikmeden sonrai 75 yaş üzeri vatandaşlardan TV lisansı için ücret alacağını açıkladı.

Yeni düzenlemelere göre, 75 yaşındaki vatandaşlar 1 Ağustos’da itibaren yıllık TV lisans ücretini ödemek zorunda kalacak.

Önümüzdeki ay gerçekleşecek olan reform, üç milyondan fazla hanenin 1 Ağustos tarihinden itibaren TV lisansı için 157,50 pound ödemeye başlaması isteneceği anlamına geliyor.

Ancak, ev hanesinde yaşayan birisi eğer ‘Pension Credit’ (Emeklilik Kredisi) alıyorsa, TV lisansı ücretsiz olmaya devam edecektir.

BBC tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni düzenlemenin ‘en adil karar’ olduğunu söylerken, hükümet yetkileri ise bu kararın ‘sinir bozucu’ olduğunu vurguladı.

BBC, 75 yaşın üzerindeki vatandaşlara ücretsiz TV lisansın yıllık maliyeti 1 milyar pound olduğunu belirtti.

Fakat yardım kuruluşları, yapılacak bu düzenlemenin maddi durumu çok iyi olmayan emeklilere büyük bir darbe vuracağını ve televizyonun bu insanlar için ‘kendilerine eşlik eden’ yegâne araç olduğunu belirtiyorlar. Emekliler için sağlanan bu imtiyaz, her yıl vergi mükelleflerine 750 milyona mal oluyor. Britanya genelinde ise, her 6 haneden biri bu indirimden faydalanıyor.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.