İngiltere fındık ithalatına Türkiye’ye vergi koyacak

AB üyeliğini sonlandıran İngiltere ile bir STA imzalanmazsa halen sıfır gümrükle ihraç edilebilen işlenmiş fındık için yüzde 10, fındık püresi için ise yüzde 20 gümrük vergisi uygulanacak.

AB üyeliğini sonlandıran İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği, AB ile yeni döneme geçilecek olan 31 Aralık 2020 tarihine kadar bir STA imzalanmaması halinde Türkiye’den fındık ve mamulleri ithalatında gümrük vergisi uygulamasına geçileceği uyarısında bulundu. AB gümrük rejimi çerçevesinde halen sıfır gümrükle ithal edilen işlenmiş fındık için yüzde 10, fındık püresi için ise yüzde 20 gümrük vergisi uygulanacak.

Karadeniz İhracatçı Birlikleri (KİB) Genel Sekreterliği, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) üyelerine yönelik, “Fındık ve Mamullerine İlişkin Birleşik Krallık Gümrük Vergileri Uygulaması” başlığıyla bir duyuru yaptı.

İngiltere ile Gümrük Birliği ortaklığı yıl sonunda bitecek

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış sürecinin (Brexit) 31 Ocak 2020 tarihi itibariyle tamamlandığı ve 31 Aralık 2020 tarihinde sona ermesi öngörülen “Geçiş Dönemi”nin başladığı anımsatılan yazıda, bu süre boyunca Birleşik Krallık’ın, ticaret açısından AB üyesi bir ülke gibi muamele göreceği, böylelikle aynı süre içinde ülkemiz için Gümrük Birliği ortağı konumunu koruyacağı kaydedildi.

Birliğin yazısından, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliğinin mesajına atfen Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan yazıya ilişkin şöyle denildi:

“Birleşik Krallık Hükümeti’nin 19 Mayıs 2020 tarihinde Birleşik Krallık Global Tarife Rejimi (UKGT) uygulamasını açıkladığı ve anılan uygulamanın 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle Avrupa Birliği Ortak Gümrük Tarifesi (CET) uygulamasının yerine geçeceği bildirilmektedir.

İngiltere, gümrük rejiminde avro yerine sterline geçecek

Aynı yazıda devamla, Birleşik Krallık tarafından uygulanacak olan yeni gümrük rejiminin AB Ortak Gümrük Tarifesi’ne kıyasla daha basit olacağı,

Gümrük tarifesi tutarlarının Avro yerine İngiliz Sterlini bazında uygulanacağı,

UKGT’nin Dünya Ticaret Örgütü’ne olan yükümlülüklerine ve değerlerine sadık kalacağı,

UKGT uygulamasının firmaların idari harcamalarını azaltacağı (%2 altında kalan gümrük vergileri sıfırlanacaktır),

Gümrük tarife kodlarının sadeleştirildiği (ondalık sayı ile ifade edilen tarife oranlarının aşağı doğru yuvarlanacaktır),

Uygulamanın sürdürülebilir ekonomiyi destekleyeceği (yenilenebilir enerji sektörüne ilişkin 100 üzerinde üründe vergilerin sıfırlanacaktır),

Gelişmekte olan ülkeleri koruyacağı ve uluslararası ithalatı teşvik edeceği belirtildi.

Türkiye ile STA imzalama niyeti var

Öte yandan, Türkiye-Birleşik Krallık ticari ilişkileri kapsamında, AB-Türkiye Gümrük Birliği kapsamında hâlihazırda gümrük vergisi uygulanmayan mallar için sıfır gümrük vergisi ile ticaret yapmaya devam edilebilmesini teminen, Birleşik Krallık ile ülkemiz arasında 2020 yılının sonuna kadar bir Serbest Ticaret Anlaşması tesis etme niyetinin bulunduğu ve UKGT’nin Birleşik Krallık ile serbest ticaret anlaşması olmayan ülkelerle ve herhangi bir serbest ticaret anlaşmasına konu olmayan ürünler için uygulanacağı belirtilmektedir.

Bu çerçevede, bir serbest ticaret anlaşması imzalanarak özel şartlar getirilmediği takdirde, UKGT uygulamasının başlayacağı 01 Ocak 2021 tarihinden itibaren Birleşik Krallık tarafından ülkemiz menşeli fındık ve mamullerine uygulanacak gümrük vergisi oranları, AB Gümrük Birliği çerçevesinde hâlihazırda geçerli oranlar ile karşılaştırmalı olarak aşağıdaki tabloda sunulmaktadır.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.