İngiliz hükümeti Libya’daki meşru hükümetin yanında olduğunu açıkladı

İngiltere’nin Orta Doğu’dan Sorumlu Devlet Bakanı James Cleverly, ülkesinin Libya’da Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) yanında olduğunu belirtti.

UMH Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Cleverly, UMH Dışişleri Bakanı Muhammed et-Tahir ile telefonda görüştü.

İki bakanın görüşmesinde, Libya’daki savaşın seyri ile Libyalıların içinde bulunduğu insani ve ekonomik sorunlar ele alındı.

Görüşmede Bakan Cleverly, İngiltere’nin UMH’nin yanında olduğunu ve ateşkes çabalarını desteklediğini ifade etti.

Ülkesinin yeni tip corona virüsle (Covid-19) mücadelede UMH’ye yardıma hazır olduğunu belirten Cleverly, Dünya Sağlık Örgütü’nü Libya’daki koşulları dikkate almaya çağırdı.

Uluslararası tarafların Libya’da Covid-19 nedeniyle önerilen “insani ateşkes” teklifi savaşan taraflarca kabul edilmiş, Hafter milislerinin kasıtlı ve sistematik bir şekilde sivil yaşam alanlarını bombalamayı sürdürmesi üzerine UMH, “Barış Fırtınası” operasyonunu başlattıklarını açıklamıştı.

UMH’NİN ÜLKENİN BATISINDAKİ İLERLEYİŞİ

UMH güçleri, 13 Nisan’da “Barış Fırtınası” operasyonu kapsamında yaklaşık 3 bin kilometrekarelik alanı Hafter milislerinden temizleyerek büyük bir başarıya imza atmıştı.

Başkent Trablus’tan Tunus sınırına kadarki bölgede Sabrata ve Surman başta olmak üzere 7 belde ve bir şehri, Hafter milislerinden geri alan UMH, ülkenin batısındaki sahil şeridi boyunca kontrolü sağlamıştı.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.