Hasta bir kişi Koronavirüsü 59 bin kişiye bulaştırabilir

Hugh Montgomery

İngiliz doktor, koronavirüs döneminde salgının yayılması konusundaki tehlikeye dikkat çekti.

Dünya genelinde 425 binden fazla kişi koronavirüse yakalandı, yaklaşık 19 bin kişi hayatını kaybetti.

Londra Üniversitesi Akademisi’nden yoğun bakım tıbbı profesörü Hugh Montgomery, bir kişinin, koronavirüsü 59 bin kişiye nasıl bulaştırabileceğini anlattı.

Montgomery, koronavirüsün, normal gripten nasıl üç kat daha bulaşıcı olduğunu açıklayarak, hastalığın yayılmasını önlemek için sosyal mesafenin önemine vurgu yaptı.

KORONAVİRÜS, 59 BİN KİŞİYE NASIL BULAŞIR

Channel 4’te yayınlanan Dispatches programında konuşan profesör, virüsün yayılmasına ilişkin şu şekilde konuştu:

“Normal gribe yakalanırsam bunu ortalama 1.3, 1.4 insana bulaştırırım. Bu 1.3, 1.4 kişi de bir sonraki gruba bulaştırırsa, virüs ikinci kez bulaşmış olur. Virüs 10 kez bulaştığında, yaklaşık 14 grip vakasından sorumlu olurum. Koronavirüs çok bulaşıcı, bu yüzden virüse yakalan her bir kişi diğer üç kişiye bulaştırıyor. Böyle bakınca çok fark yok gibi görünse de virüsün bulaştığı her üç kişi diğer üç kişiye bulaştırdığında ve bu 10 katman halinde gerçekleştiğinde virüsün 59 bin kişiye bulaşmasından sorumlu oluyorum.”

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.