Ticari anlaşma olmazsa İngiltere ihracatı düşebilir

BM’ye göre eğer bir ticaret anlaşmasına varılamaz ise Britanya’nın AB’ye ihracatı yüzde 14 düşebilir.

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir çalışma, iki tarafın bir serbest ticaret anlaşmasına varamamaları halinde Britanya’nın Avrupa Birliği’ne olan ihracatının yüzde 14’e varan oranda düşebileceğini ortaya koydu. Çalışma, bir serbest ticaret anlaşması olsa bile ihracatın yüzde 9 düşebileceğini de gösterdi.

AB ile Britanya arasında bir anlaşma olmaması senaryosunda uygulanacak tarifelerin, kota, lisans ve düzenleyici tedbirler gibi tarife dışı tebirlerin ticareti azaltacağını ifade eden BM, “Tarife dışı tedbirler, tarifelerin negatif etkisini ikiye katlayabilir ve Britanya’nın ihracatına 32 milyar dolar darbeye yol açabilir” değerlendirmesini yaptı.

Anlaşmasız senaryoda İrlanda’nın Britanya’ya ihracatının tarife dışı tedbirlere bağlı olarak yüzde 10 düşmesi bekleniyor.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.