Dağlarda mahsur kalan Yezidilere insani yardım

Downing Street'te toplanan yüzlerce kişi Yezidilerin yaşadığı trajediye dikkat çekti.  FOTO : Özlem TEKİN
Downing Street’te toplanan yüzlerce kişi Yezidilerin yaşadığı trajediye dikkat çekti.
FOTO : Özlem TEKİN

BBC, İngiltere’nin Şengal Dağı’nda mahsur kalan Yezidiler için kargo uçağı ile yardım gönderdiğini duyurdu.

£8 milyon değerinde yardım taşıyan kargo uçağının İngiliz Hava Kuvvetleri’nin Norton’daki üssünden havalandığını bildiren BBC, Cuma günü hükümetin Dışişleri Bakanı Philip Hammond başkanlığında bir toplantı gerçekleştirdiğini kaydetti.

Toplantı sonrası yapılması kararlaştırılan yardımın bölgeye ulaştırılmak üzere harekete geçtiği ve haftasonunda dağlarda mahsur kalan Yezidilere su, yiyecek ve çadır yardımı yapılacağı bildirildi. Uluslararası İlişkilerden sorumlu Bakan Justine Greening de ülkesinin Irak’a yönelik insani yardımının devam edeceğini vurgulayarak,  yüzbinlerce insanın can güvenliğinden büyük endişe duyduklarını ifade etti.

Binlerce Yezidi, İŞİD militanlarının saldırıları sonrası kaçtıkları dağlarda yardım bekliyorlar.
Binlerce Yezidi, İŞİD militanlarının saldırıları sonrası kaçtıkları dağlarda yardım bekliyorlar.

Başbakan David Cameron da dün yaptığı açıklamada Amerikan uçaklarının İŞİD militanlarına hava operasyonunu memnuniyetle karşıladığını açıklamıştı.

Foto : Özlem TEKİN
Foto : Özlem TEKİN

DOWNING STREET’TE PROTESTO

Öte yandan dün Downing Street’te bulunan Başbakanlık binası önünde toplanan yüzlerce kişi İngiliz hükümetinin, İŞİD militanlarının saldırıları altında dağlarda mahsur kalan Yezidilere  karşı harekete geçmesi çağrısında bulundu. Britanya Kürt Halk Meclisi’nın çağrısı ile toplanan göstericiler, hazırladıkları Şengal’de yaşananlara ilişkin İngilizce bildiriler dağıttılar. Protestocuların taşıdıkları Kürtçe, Türkçe ve İngilizce pankartlarla İngiliz haber kanallarının da ilgi gösterdiği gösteride okunan açıklamada uluslararası kamuoyunun yaşanan trajedi karşısında sessiz kalmaması istendi.

Foto: Özlem TEKİN
Foto: Özlem TEKİN
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin