AB ülkeleri Brexit anlaşmasını onayladı

Uluslararası kamuoyunun yakından takip ettiği Brüksel’deki tarihi Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde üye ülkeler, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasına yönelik yeni Brexit anlaşmasını onayladı.

İngiltere ile Brüksel arasında yoğun müzakereler sonucunda zirvenin başlamasına saatler kala anlaşmada iki tarafı da tatmin eden değişiklikler yapıldı. Daha sonra metin, 27 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının onayına sunuldu.

Johnson’un 320 oya ihtiyacı var

1982 yılından bu yana ilk defa İngiliz Parlamentosu bir cumartesi günü olağanüstü toplanarak yeni Brexit anlaşmasını oylayacak. Fakat İngiltere Başbakanı Boris Johnson, geçtiğimiz temmuz ayında parlamentodaki çoğunluğu kaybetti.

Anlaşmanın onaylanması için 320 oya ihtiyaç duyuluyor, İngiltere başbakanının ise parlamentoda sadece 288 milletvekili bulunuyor. Kuzey İrlanda’nın en büyük, Birleşik Krallık’ın dördüncü büyük siyasi partisi olan Demokratik Birlik Partisi (DUP) anlaşmayı desteklemeyeceklerini bildirdi.

Parlamentoda 244 milletvekili bulunan Ana muhalefetteki İşçi Partisi de anlaşmayı onaylamama çağrısında bulundu. İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn ikinci referandum düzenleyerek son sözü halka bırakmak gerektiğini ifade etti.

“Kaos ortamını önledik”

Avrupa Parlamentosu’nun da anlaşmayı onaylaması gerekeceğini hatırlatan Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, “Yeni bir anlaşmamız var, İngiltere ile 27 AB ülkesi arasında kaos ve çatışma ortamı önlenmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

Yeni Brexit anlaşmasına göre Kuzey İrlanda, İngiltere’nin Gümrük Birliği’nde kalmaya devam edecek ve AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile sınır kontrollerini engellemek için Brüksel’in ortak pazar kurallarına tabi olmayı sürdürecek.

Anlaşmanın İngiliz Parlamentosundan geri çevrilmesi halinde Johnson, Brüksel’den yeniden üç aylık erteleme tarihi talep etmek durumunda kalacak.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.