Depresyona karşı ‘ketamin’

Depresyona karşı ‘ketamin’

Uyuşturucu etkisiyle bilinen ve 50 yıl önce anestezi ilacı olarak kullanılmaya başlanan ketamin benzeri ‘Esketamin’ ilacının, depresyon başta olmak üzere pek çok psikiyatrik hastalığın tedavisinde kullanılmak üzere, İngiltere’de gelecek kasım ayından itibaren yasal olarak satılabileceği bildirildi.

“The Guardian” gazetesinde yer alan habere göre, burun spreylerinde kullanılan veya damar enjeksiyonuyla etkisini gösteren ilacın, diğer antidepresanlara göre, bugüne kadarki en hızlı etkiyi verdiği sonucuna ulaşıldığı kaydedildi. Diğer depresyon ilaçlarının hastalığı aylar içerisinde gerilettiği ancak Esketamin’in saatler içinde fayda sağlayarak depresyonu uzun süreli tedavi edebildiği belirtildi.

Londra King’s Koleji Afektif Bozukluklar Merkezi’nden Profesör Allan Young, söz konusu ilaçın denenmiş tedavileri reddeden hastalar için birebir olduğunu dile getirdi. Young, sektörde son 50-60 yılda hiçbir yeni tedavi yönteminin denenmediğini ifade ederek, “Bu yeni bir yöntem ve daha farklı bir yolla çalışarak daha hızlı etki gösteriyor gibi görünüyor” dedi. Ancak karşıt görüşteki uzmanlar, uzun süreli ketamin kullanımının olası riskleri olabileceğini belirtti.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.