İngiltere’de Muhafazakar Partili Bakan, Greenpeace eylemcisini yaka paça dışarı attı, görevinden uzaklaştırıldı

İngiltere’de Greenpeace üyesi bir protestocuyu yaka paça dışarı sürüklemesiyle büyük tepki çeken Asya ve Pasifik’ten sorumlu devlet bakanı Mark Field davranışı nedeniyle özür diledi, ancak bu politikacının uzaklaştırılmasını engellemedi.

Kamuoyunda tepki çeken olay dün başkent Londra’da Maliye Bakanı Philip Hammond’ın yıllık Mansion House toplantısında ekonomi üzerine yaptığı konuşma sırasında gerçekleşti. Bu esnada takım elbiseli ve kırmızı giysili Greenpeace aktivistleri iklim değişikliğini protesto etmek için salona girdi.

Videoya alınan olayda, Muhafazakâr Partili Mark Field sandalyesinden kalkarak kadın protestoculardan birini sütunlardan birine doğru kabaca iterken görülüyor. Kadının boğazına sarılan Field daha sonra onu ensesinden iterek salonun dışına sürüklüyor. ​Yapılan çağrı üzerine polis olay yerine gelerek protestocuları dışarı çıkardı. Yapılan açıklamada, “Eylemciler işbirliği yaptılar ve mekanı terk ettiler. Gözaltı işlemi yapılmadı” denildi.

SİLAHLI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜŞ

İçgüdüsel hareket ettiğini söyleyerek kendisini savunan Field, kadının silahlı olabileceğinden korktuğunu söyledi. Field,  “Güvenlik görevlisi yoktu ve bir anlığına gerçekten silahlı olabileceğinden endişe ettim” dedi. Yaşananlar nedeniyle pişman olduğunu söyleyen Field, protestocuya seslenerek “Koşulsuz özür diliyorum” diye konuştu.

‘PARLAMENTOMUZDA YERİ OLMAMALI’

Kadınlar ve Eşitlik Sekreteri Dawn Butler, “Bu korkunç, (Field) derhal uzaklaştırılmalı ya da kovulmalı” dedi. İşçi Partisi’nden Tonia Antoniazzi, “Barışçıl bir protestocuya bu şekilde davranan birinin parlamentomuzda yeri olmamalı” ifadelerini kullandı. Öte yandan Mark Field’a ship çıkanlar da oldu. Muhafazakâr Parti’den Sir Peter Bottomley, bakanın ‘yanlış bir şey yapmadığını’ iddia ederken, Liberal Demokrat vekil Chuka Umunna ise davranışın ‘tamamen kabul edilebilir’ olduğunu savundu. Greenpeace ise yaşananları ‘utanç verici’ olarak nitelendirdi. Field’in davranışı nedeniyle arkadaşlarının ‘şok içinde’ olduğunu söyleyen örgüt, siyasetçilerden ve kamuoyundan gelen desteğe de teşekkür etti.

THERESA MAY, UZAKLAŞTIRMA KARARI VERDİ

Mark Field’ın bakanlık görevinden uzaklaştırıldığı ve hakkında soruşturma başlatıldığı açıklandı. Yeni lider seçilene kadar Muhafazakar Parti başkanlığını ve Başbakanlığı sürdüren Theresa May’in görüntüleri izlediği ve Field’in uzaklaştırılmasına karar verdiği belirtildi. Politikacıya yönelik hem partisinde hem de kabinede soruşturma başlatıldı.

 

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.