AB’den ayrılmanın İngiltere’ye bedeli: Haftada 500 milyon pound

İngiltere'nin Brexit referandumunda ayrılık kararı çıkması nedeniyle toplam kaybının 26 milyar pounda ulaştığı belirtildi.

İngiltere’nin Brexit referandumunda ayrılık kararı çıkması nedeniyle toplam kaybının 26 milyar pounda ulaştığı belirtildi. Avrupa Reform Merkezi’nin konuyla ilgili raporu, AB’den ayrılma yanlılarının referandum kampanyalarından kullandıkları ‘AB’ye günde 50 milyon pound gönderiyoruz’ argümanını da yeniden gündeme getirdi.

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasını öngören Brexit süreci İngiltere’de tartışılmaya devam ediyor.

Avrupa Reform Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre, Brexit referandumunda birlikten ayrılma yanlılarının kampanyalarında kullandığı haftada 350 milyon pound tasarruf argümanının aksine, Brexit’in şimdiye dek İngiltere’ye haftada 500 milyon pounda patladığı ortaya çıktı.

Araştırmada, referandumda AB’de kalma seçeneği çıkması durumunda İngiltere ekonomisinin mevcut durumunda yüzde 2.5 daha büyük olacağı ortaya konulurken, bunun bir yıl içerisinde 26 milyar poundluk kaybı ifade ettiği belirtildi.

Bu da İngiltere’nin, AB’den ayrılma kararı aldığı tarihten itibaren haftada 500 milyon pound kaybetmesi anlamına geliyor.

Mart 2019’da Avrupa Birliği’nden ayrılık süreci tamamlanacak olan İngiltere’nin, ‘anlaşmasız ayrılık’ yapması veya AB’den kötü bir anlaşma yapması durumunda bu maliyetlerin giderek artabileceği ifade ediliyor.

Etiketler
Daha fazla göster

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.