Yeni Brexit planı: Süper Kanada!

Birleşik Krallık'ın eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson, ülkesinin mevcut Brexit planının değiştirilmesi gerektiğini savunarak, "Süper Kanada" adıyla geliştirdiği kendi planını açıkladı.

Birleşik Krallık’ın eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson, ülkesinin mevcut Brexit planının değiştirilmesi gerektiğini savunarak, “Süper Kanada” adıyla geliştirdiği kendi planını açıkladı.

aily Telegraph gazetesine, “Daha iyi bir Brexit planı” başlıklı bir makale yazan Johnson, Chequers planı ile halkın talebinin yerine getirilmediğini, “yarısı içeride – yarı dışarıda” yaklaşımı benimsenerek hata yapıldığını savundu. Johnson, mevcut plan için, eğer uygulamaya konulursa, “seçmenlerin kandırılmış olacağını” ileri sürdü.

Johnson, Brexit uygulama sürecinin müzakereler için kullanılmasını ve “Süper Kanada” tipi, serbest ticaret anlaşmasını içermesi gerektiğini savunarak, milletvekillerine böyle bir anlaşma yapılmadan AB‘ye 40 milyar sterlin verilmesine izin vermemeleri çağrısı yaptı ve “Bu işi (Brexit) doğru yapmanın tam zamanıdır” dedi.

Johnson, Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May ile yaşadığı Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma (Brexit) stratejisi tartışması sonrası kabineden istifa etmişti. May’in savunduğu “Chequers Planı” başlıklı strateji, Birleşik Krallık ile AB arasında malların serbest dolaşımının güvence altına alınmasını öngörüyor.

Johnson’ın Süper Kanada teklifine göre: “Tüm ithal ve ihraç ürünlere sıfır gümrük vergisi ve kotası uygulanacak. Her iki tarafın ürünlerinin birbirlerinin standartlarını karşıladığını güvence altına almak için düzenlemeler yapılacak.Tedarik zincirini işler durumda tutmak için teknolojik çözümler üretilecek Ürünler kadar hizmetleri de güvence altına alan bir anlaşma yapılacak.”

Johnson, Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May ile yaşadığı Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma (Brexit) stratejisi tartışması sonrası kabineden istifa etmişti. (DHA)

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.