İngiltere’nin 220 yıllık esrarengiz armağanı Kartal’ın defilesinde sergilendi 

Birleşik Krallık’ın, III.Sultan Selim’e ‘verilemeyen’ armağanı olan cami şeklindeki altın saat 220 yıl aradan sonra ilk kez Zeynep Kartal’ın ev sahipliğinde düzenlenen arşiv sergisinde konuklara sunuldu.

 

Birleşik Krallık’ın, III.Sultan Selim’e ‘verilemeyen’ armağanı olan cami şeklindeki altın saat 220 yıl aradan sonra ilk kez Zeynep Kartal’ın ev sahipliğinde düzenlenen arşiv sergisinde konuklara sunuldu.

İngiltere’de yaşayan Türk moda tasarımcısı Zeynep Kartal, bu yıl Londra Moda Haftası kapsamında III. Sultan Selim’in İngiliz Amiral Nelson’a armağan ettiği elmas çelenk şeklindeki nişandan ilham alarak tasarladığı 2019 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu’nu özel bir defileyle tanıttı.

Kariyerinde 9’uncu kez Londra Moda Haftası’na katılan Zeynep Kartal, defiledeki tasarımlarıyla bütünleştirdiği çelenk motifleriyle geçmiş ve bugün arasında adeta bir kültür harmonisi de yarattı. Osmanlı döneminin ihtişamını yansıtan elmas bezeli çelenk ve İngiliz Hükümet’nin armağanı cami şeklindeki altın saat, ilk kez bu defile kapsamında dünyaya tanıtıldı hem de bir Türk tasarımcının defilesinde kullanıldı.

Zeynep Kartal’ın Londra Moda Haftası kapsamındaki etkinliğine TC Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fecir Alptekin, TC Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Milletvekili E.Sare Aydın Yılmaz ve Ömer Faruk-Züleyha Özgül katıldı. İngiltere’nin yıldız oyuncularından Candine Brown, Victoria Ekanoye, Montana Brown, Hayley Hughes, Samira Mighty, Zara Mcdermont, Kimberley Garner, Olivia, Arben Gemma Oaten, Bhavna Limbachia ise bu özel gününde Kartal’ı yalnız bırakmadı. T.C. Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ise bu özel defile ve serginin ardından Londra Büyükelçilik Rezidansında resepsiyon verdi.

Zeynep Kartal, Londra Moda Haftası kapsamında özel olarak gerçekleştirdiği defile ve sergiyle ilgili “Şimdiye kadar gerçekleştirdiğim her defilenin öncesine mutlaka ülkemi tanıtan bir öğe koymayı amaçladım, bu koleksiyonumda ise bana ilhamı III.Sultan Selim ve Amiral Nelson arasındaki dostluk verdi. Aslında tarihimiz Trafalgar Meydanı’nda bulunan Nelson heykelinde Amiral’in taktığı şapkanın üzerindeki çelenkte bile gizli… Osmanlı ve İngiltere’nin dostluğunu pekiştiren III. Sultan Selim’in İngiliz Amiral Nelson’a hediye ettiği, 1951 yılında kaybolan elmas bezeli çelenkten esinlenerek koleksiyonumu hazırladım. Umarım bu çelenk, defilemden sonra yine iki ülke arasındaki dostluğumuzun değerli nişanesi olarak kalır” dedi.

İNGİLTERE’NİN 220 YILLIK SAKLI ARMAĞANI

Londra Moda Haftası kapsamındaki Kartal’ın özel defilesi öncesinde, Türkiye Cumhuriyeti ve İngiliz Hükümeti’nin özel arşivlerinden ilk kez çıkarılan III. Sultan Selim ve Amiral Nelson’un resimleri ve yazışmaları, tasarımcının düzenlediği çok özel bir sergide gözler önüne serildi. Tarihin tozlu sayfalarını günümüze taşıyan sergide Amiral Nelson’a padişah tarafından hediye edilen ve 13 elmas okun yer aldığı yaklaşık 300 adet elmasa sahip çelenk, 1789 yılında olan Nil Savaşı sırasında batırılan 13 Fransız gemisini sembolize ediyor.

Serginin bir diğer önemli yanı ise Birleşik Krallık’ın Nelson’a verilen bu nişane karşısında III.Sultan Selim’e verilemeyen cami şeklindeki altın saat…Tarihe tanıklık eden ve o dönemde özel olarak tasarlanan bu değerli parça 220 yıl aradan sonra ilk kez Zeynep Kartal’ın ev sahipliğinde düzenlenen arşiv sergisinde konuklara sunuldu. Cami şekildeki saatin üzerinde mine işlemeli çiçekler ve beş adet camdan yapılmış minare bulunuyor. Saatin içinde bulunan altın varaklar, Osmanlı Devleti ve İngiltere’nin dostluğuna adeta tanıklık ediyor.

Sergide yer alan diğer önemli parçalardan bir diğeri ise ünlü İtalyan ressam Leonardo Guzzardi’nin 1798 yılında resmettiği İngiliz Amiral Nelson’ın orijinal portre resmi de bu özel sergide yerini aldı. Kartal’ın sergi için tasarladığı elmas taşlarla bezeli çelenk konukları tarihi bir yolculuğa çıkardı. III. Sultan Selim’in inciden tasarlanmış olan iki tesbihin replikası da sergide göz kamaştırdı.

Zeynep Kartal’ın düzenlediği bu özel sergi, The Goldsmiths’ Hall’de 7 Ekim 2018 tarihine kadar sürecek.

 

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.