Moody’s’ten İngiltere’ye Brexit uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşma olmaksızın ayrılmasının İngiltere ekonomisine zarar vereceğini açıkladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşma olmaksızın ayrılmasının İngiltere ekonomisine zarar vereceğini açıkladı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’ten yapılan açıklamada, İngiltere’nin AB’den herhangi bir anlaşma olmaksızın ayrılmasına ilişkin olasılığın son aylarda yükseldiği, böyle bir senaryonun gerçekleşmesinin İngiliz ekonomisine zarar verebileceği kaydedildi.

Açıklamada İngiltere’nin AB’den anlaşma olmaksızın ayrılmasının İngiltere’nin mali, ekonomik ve kurumsal gücüne zarar verebileceği, bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda İngiliz sterlininde sert değer kayıplarının yaşanabileceği, geçici olsa da enflasyonun yükselebileceği, reel gelirler üzerinde baskının oluşabileceği belirtildi.

Bunun sonucu olarak İngiltere’de hane halkı harcamalarının azalabileceği, büyümenin hız kesebileceği gibi risklerin artabileceği bildirilen açıklamada, ülkenin AB’den anlaşma olmaksızın ayrılması durumunda şirketlerin ortaya çıkabilecek gümrük uygulamaları ve düzenlemelerden olumsuz yönde etkilenebileceği vurgulandı.

KREDİLER OLUMSUZ ETKİLENEBİLİR

İngiltere’de bu senaryonun gerçekleşmesinden en olumsuz etkilenebilecek sektörlerin otomotiv, havacılık ve kimya sektörleri olduğu kaydedilerek, İngiliz bankacılık sektörünün toplam kredi temellerinin de düşük karlılık ve varlık kalitesinden olumsuz etkilenebileceği vurgulandı.

“İNGİLTERE’NİN ANLAŞMA OLMADAN AYRILMA OLASILIĞI ARTIYOR”

Konuya ilişkin olarak açıklamada görüşlerine yer verilen Moody’s’in EMEA Bölgesi Baş Kredi Sorumlusu Collin Ellis, “İngiltere’nin ve AB’nin nihayetinde bir anlaşma vararak hepsini olmasa bile mevcut ticaret anlaşmalarını muhafaza edeceğini düşünüyoruz. Fakat buna rağmen son aylarda İngiltere’nin AB’den herhangi bir anlaşma olmaksızın ayrılma olasılığının arttığına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.