Sterlin, dolar ve euro karşısında değer kaybediyor

AB’den çıkma tehlikesi, İngiliz Sterlini’nin bu yıl dolara ve avroya karşı değer kaybetmesine neden oluyor. Sterlin, bu yıl dolar ve avro karşısında en düşük seviyelere geriledi.

Londra ve Brüksel arasındaki görüşmelerin uzaması ve belirsizlik ortamından kaynaklı bir düşüş olduğu düşünülen sterlin, tüm büyük para birimlerine karşı büyük bir değer kaybı gösterdi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney ve Uluslararası Ticaret Sekreteri Liam Fox’un, önümüzdeki Mart ayında gerçekleşmesi beklenen İngiltere’nin AB’den kaotik bir şekilde çıkış beklentisi ile ilgili uyarıları piyasada sterlinin önemli ölçüde değer kaybetmesine neden olduğu düşünülüyor.

BREXİT STERLİNE OLAN GÜVENİ AZALTTI

Uzmanların değerlendirmesine göre, yatırımcıların ve döviz tüccarlarının Brexit süreci ile oluşan güvensizlik ortamından kaynaklı olarak sterline olan güvensizliği, değer kaybına neden olan diğer sebeplerden biri.

Düşüşle birlikte sterlin, dolar karşısında yaklaşık yarım sent civarında değer kaybetti. Sterlin Ağustos 2017’den bu yana ilk kez 1.29 Dolar seviyesinin altında işlem gördü ve Doların haricinde Avro, İsviçre Frangı ve Japon Yeni karşısında da değer kaybetti.

İngiltere’nin güçlü bir devlet olduğuna ve ekonomik anlamda piyasalarda bu tip iniş ve çıkışların olabildiğine değinen Strategy&Finance firması Genel Müdürü Alp Ceylan Londra Gazete’ye şunları söyledi:

‘OLUMLU VE OLUMSUZ TARAFLARI VAR’

“Bu tip dalgalanmaların zaman zaman piyasalarda yaşandığını görüyoruz. Paranın değer kaybetmesinin pozitif ve negatif tarafları vardır. Pozitif tarafı üretim maliyetleri düştüğü için ülkenin ihracatı artar. Bu durum ekonomiye olumlu bir fayda sağlar. Bir de negatif tarafı var tabi. Örneğin, ticaret yapıyor Amerika’dan veya Avrupa’dan ürün alıp İngiltere’de satıyorsanız o zaman örneğin 1 yerine 1,5 pound ödeyeceksiniz. Dolayısıyla maliyetleriniz artacak, işleriniz düşecek. Ancak İngiltere ekonomik anlamda da güçlü bir ülke. Brexit sürecinden kaynaklı olarak bazı düşüşlerin yaşanabileceğini zaten uzmanlar olarak ön görebiliyorduk. Bu tip dalgalanmalar yaşanabilir. Piyasalar zaten hiçbir şekilde stabil kalmıyor.

‘EN ÇOK TATİLCİLER ETKİLENECEK’

“Özellikle İngilizler tatili ve seyahat etmeyi çok seviyorlar. Tabi ki sterlinin değer kaybetmesinden her sektör farklı şekilde etkilenecektir. Ancak en çok İngiltere’deki turizm firmaları ve seyahat firmaları ekonomik olarak etkilenecektir.”

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.