İngiltere’den Kıbrıs’a ‘çözüm bulma desteği’ güvencesi…

İngiltere’nin Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan, Kıbrıs dostu milletvekili Teresa Villiers’e gönderdiği mektubunda İngiltere hükümetinin Kıbrıs sorununa Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek, adil ve kalıcı, bir çözüm bulunmasını desteklemeye devam ettiği güvencesi verdi.

Sir Alan, hükümetinin iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon modelinin uluslararası toplum tarafından kabul edilebilir bir çözüm olarak görmeye devam ettiğini belirtti.

Garantiler ve Güvenlik konularıyla ilgili olarak, Duncan mektubunda, İngiltere’nın “iki taraf ve diğer garantör güçler arasında, Kıbrıs toplumlarının güvenlik ihtiyaçlarını karşılayacak her türlü anlaşmaya açık olduğunu net olarak ortaya koyduğuna” dikkat çekti.

Ayrıca, nihai çözümün her iki toplumda da referanduma sunulması durumunda olabileceğini ekledi.

Sir Alan Duncan geçen yıl Kıbrıs’la ilgili konferansa gelince, “tüm ilgili tarafların bir çözüme ulaşma amacıyla buna samimiyetle katıldıklarını” dile getirdi.

O zamandan beri, İngiltere hükümetinin tüm tarafları bölgede gerginliğin tırmanmasına ve müzakerelerin başlaması beklentilerini etkilemeye neden olabilecek her türlü açıklama ve eylemlerden kaçınılması yönünde teşvik ettiğine vurgu yaptı.

Devamla, uzun zamandan beri, İngiltere’nin Güney Kıbrıs’ın “Münhasır Ekonomik Bölgesi”nde doğal zenginliklerini değerlendirme konusunda egemenlik haklarını tanıdığını ve araştırmaların ilerlediğini görmek istediğini duyurdu.

Sir Alan Duncan, İngiltere hükümetinin hidrokarbonla ilgili gelişmeleri Türkiye ile ele aldığını, Kıbrıs’ın hidrokarbon yataklarının tüm Kıbrıslıların yararına olacak şekilde geliştirilmesi gerektiğine inandığını belirterek tüm tarafları hidrokarbonlarla ilgili gelişmelerin çözümü teşvik etme yollarını aramaya yönlendirmesini tavsiye ettiğini kaydetti.

Avrupa Bakanı mektubunu, Londra’nın adil ve yaşayabilir bir çözüm bulunması amacıyla tüm taraflarla birlikte çalışmaya devam ettiğini dile getirerek noktaladı. “Nasıl ilerleyeceklerine tarafların karar vermesi gerekiyor. Hükümet, tarafların müzakerelerin yeniden başlaması yönünde çalışmaya teşvik etmeye devam edecek. Geriye kalan konularda bir anlaşamaya varılması zor bir seçenek olacak ama siyasi iradeyle bunun başarılacağına inanıyoruz”dedi.

Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin