Boris Johnson’dan Müslüman kadınlara islamafobik benzetme

İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Müslüman kadınlarını ‘mektup kutusu’ ve ‘banka soyguncusu’na olarak benzetti.

Danimarka’da geçen Çarşamba günü yürürlüğe giren peçe yasağı dünya çapında bir etki yaratmıştı. “Laik ve demokratik değerlerini korumak” amacıyla hükümet, kamusal alanlarda peçe takılmasını yasaklamıştı. Bu karar, insan hakları kuruluşlarının protestosuna neden oldu.

Daily Telegraph gazetesinde köşe yazısı yazan Boris Johnson bu konu hakkında bir yazı paylaştı.

Johnson, kendisiyle iletişim kuracak olan kadınların yüzlerinin peçe ile kapalı olmaması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, eğer öğrenciler ‘banka soyguncusu’ gibi okula gelirse, aynı yaklaşım uygulanabilir, dedi.

Boris Johnson’ın ifadesi şöyle:

“Bana peçenin baskıcı olduğunu söylerseniz, o zaman sizinle aynı fikirdeyim.

Kadınların yüzlerini örtmelerinin tuhaf ve zorbalık olduğunu söylerseniz, size tamamen katılırım. Hatta daha ileri gidip şunları söyleyebilirim, bu insanların mektup kutusu gibi dolaşmalarını çok saçma buluyorum.”

Bu söylemlerden sonra oldukça tepki gören ve ateş altında kalan Boris Johnson,  Müslüman sivil toplum örgütleri ve Milletvekilleri tarafından siyasi kazanç elde etmek için İslamafobiyi kışkırtmakla suçlandı.

Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin