May: Trump AB’yi dava etmemi önerdi

İngiltere Başbakanı Theresa May, BBC'ye yaptığı açıklamada ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisine Brexit (İngiltere'nin AB'den çıkışı) için AB'yle müzakere etmek yerine, birliğe karşı dava açmasını tavsiye ettiğini söyledi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, BBC’ye yaptığı açıklamada ABD Başkanı Donald Trump‘ın kendisine Brexit (İngiltere’nin AB’den çıkışı) için AB’yle müzakere etmek yerine, birliğe karşı dava açmasını tavsiye ettiğini söyledi.

ABD Başkanı, Cuma günü May ile düzenlediği ortak basın toplantısında, May’e bir öneride bulunduğunu ancak İngiltere Başbakanı’nın bunu çok “gaddarca” bulduğunu söylemişti.

BBC’de bir televizyon programına katılan May’e bu önerinin ne olduğu sorulduğunda “Bana AB’ylme müzakere etme yerine dava açmam gerektiğini” söyledi dedi.

May ayrıca hükümetinin Brexit planını savundu.

May plan sayesinde İngiltere’nin başka ülkelerle ticaret anlaşmaları yapabileceğini, insanların serbest dolaşımına ve Avrupa Adalet Divanı’nın hükümlerinin geçerli olmasına son verebileceğini söyledi.

Hükümetin geçen Perşembe günü kamuoyuna açıkladığı Brexit planında, AB’yle mal ticareti konusunda yakın ilişkiler öngörülüyor ancak hizmet ticaretine sıcak bakılmıyor.

Planların yayımlanmasından önce Brexit Bakanı David Davis ve Dışişleri Bakanı Boris Johnson protesto için istifa etmişlerdi.

May, ABD Başkanı’nın AB’yle müzakereler konusundaki tavsiyeleri konusunda ise “İlginç bir şekilde, başkan aynı basın toplantısında ‘masadan kalkma’ dedi. ‘Bu müzakerelerden uzaklaşma, çünkü sıkışıp kalırsın’ dedi. Ben de oturup, İngiltere için en iyi uzlaşmayı elde etmek istiyorum” diye konuştu. (HABERLER.COM)

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.