Milenyum kuşağı tarihin en kilolu nesli olacak

İngiltere kanser araştırmaları kuruluşuna göre, nüfus eğilimlerine dayanarak 1980’ler ile 90’ların ortasında doğan her 10 kişiden 7’sinin orta yaşa ulaştığında aşırı kilolu olacak.

Sağlık uzmanlarına göre milenyum kuşağı tıbbi kayıtların başlangıcından bu yana en kilolu nesil olma yolunda. İngiltere‘de kanser araştırmaları örgütü Cancer Research UK, nüfus eğilimlerine dayanarak 1980’ler ile 90’ların ortasında doğan her 10 kişiden 7’sinin orta yaşa ulaştığında şişman olacağını açıkladı.

KİLO 13 KANSER TÜRÜ İLE İLİŞKİLİ

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından gelen kuşağın yalnızca yarısı orta yaşta kiloluydu. Kanser araştırma örgütü yetişkinlikte kilolu olmanın 13 farklı kanser türüyle ilişkilendirildiğini de belirtti.

İngiltere Batı Avrupa‘da en obez ülke ve diğer gelişmiş ülkelere kıyasla bu oran hızla artıyor. 1993 yılında yüzde 15 olan obezite oranı 2015 yılında yüzde 27’ye ulaştı.

DENGELİ BESLENMEK GEREKİYOR

2015’te en yüksek obezite düzeyi 55-64 yaşları arasında görüldü. Ancak uzmanlar genç kuşakların daha da kilolu olacağından endişe ediyor.

Cancer Research UK sözcüsü Prof. Linda Bauld “Vücuttaki fazla yağlar sadece orada oturmuyor. Hücrelere zarar veren mesajlar yolluyor. Bu zarar zaman içinde birikerek sigara gibi kanser riskini artırabilir. Milenyum kuşağı sağlıklı gıda eğilimlerini takip etmekle biliniyor ancak dengeli beslenme en önemlisi. Pek çok meyve, sebze ve lifli yiyecekler yemek ve abur cuburu kesmek sağlıklı bir kilo için gerekli” dedi.

“AŞIRI KİLO NORMALLEŞTİRİLİYOR”

Royal College Üniversitesi’nden Pediatri ve Çocuk Sağlığı profesörü Russell Viner “Aşırı kilolu olmak normalleştiriliyor. Kendilerini obez görmeyen insanlar çocukları da obez ise farkedemiyorlar. Kanser ile sigara arasındaki bağın yaygın olarak bilinmesinin ardından sigara içen genç insanların sayısında düşüş yaşandı. Obezitenin de benzer tehlikelerini bilmek gerekiyor” dedi.(BBCTÜRKÇE)

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.