ESOL sertifikaları para ile satılıyor iddiası

Göçmenlik ve Güvenlik Bakanı James Brokenshire, İngiliz vatandaşlığı için zorunlu tutulan dil yeterlilik sertifikası’nın para karşılığı satıldığı iddialarının ciddiyetle soruşturulduğunu açıkladı.
Learn Pass Succeed (LPS) isimli kurumda yapılan gizli çekimlerde ESOL sertifikalarının para ile satıldığı ileri sürülüyor.

Bakan’ın konuştuğu Daily Mail Gazetesi, Doğu Londra’nın Upton Park bölgesinde bulunan bir test ve sınav merkezinin soruşturma altında olduğunu duyurdu. Bugüne kadar vatandaşlık için başvuran 50 binden fazla kişiye sertifika veren Learn Pass Succeed (LPS) isimli merkezin, dil yeterliliğine sahip olmadıkları halde ‘dil sertifikalarını’ £500 karşılığı sattığı öne sürülüyor.

Gizli kamera çekimleri ile görüntülenen haberde İngilizce bilmeyen bir göçmen merkeze giderek sertifika almak istediğini söylüyor ve merkez çalışanları para karşılığı bu talebi yerine getireceklerini belirtiyorlar. İddiaları reddeden merkez yöneticileri ise 5 yıldan fazla süredir faaliyet gösteren kurumun ilk kez bu tür bir suçlama ile karşı karşıya kaldığını savunuyor. Home Office tarafından akredite kurumlar arasında bulunan merkezin Londra genelinde 4 şubesi bulunuyor.

James Brokenshire
Göçmenlik bakanı James Brokenshire

SINAV 4 AŞAMADAN OLUŞUYOR

ESOL-Level 3 sertifikaları vatandaşlık veya süresiz oturum(indefinite) için başvuran adaylardan, ‘Life in the UK’ testleri ile birlikte zorunlu tutulan iki sertifikadan birisi. Sertifikalar ayrıca işsizlik yardımı ve limitsiz sağlık harcamaları gibi sosyal yardımlar için de şart koşuluyor.

Diğer dilleri konuşanlar için İngilizce kursları olan ESOL sertifikalarını almaları istenenen göçmenlerin, temel düzeyde konuşma, anlama ve yazma bilgisine sahip olmaları isteniyor.  Geçen yıl Home Office tarafından akredite edilen 279 kurum, toplam 283 bin 650 kişiye test uyguladı. Göçmenler ‘Yeni yerleşenler için Britanya’da Yaşam’ kitabı baz alınarak 4 aşamada sınava tabi tutuluyorlar.

Yazılı aşamada kişilerin 1 saat içerisinde 90 kelimelik bir mektup veya kira problemleri gibi konularda 60 kelimelik mail yazmaları isteniyor. Okuma sınavında gazete ve mail gibi yazılı metinleri okumaları istenen başvuru sahipleri konuşma-dinleme kısmında “İsminiz nedir?” ya da “Boş zamanlarında neler yapmaktan hoşlanırsın?” gibi sorulara yanıt veriyorlar.

 

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin