Virgin Media imparatoru Richard Branson

Richard Branson

16 YAŞINDA dergi çıkararak iş dünyasına adım attı, şu an İngiltere’nin en zengin ilk 5 iş adamından biri! Richard Branson ilham verici hayat öyküsüyle hepimize örnek olmayı başarıyor.

Richard Branson 18 Temmuz 1950 yılında doğdu. Çocukluk yılları pek parlak geçmedi.

İş dünyasının en başarılı isimlerinden biri Richard Branson. Kendisi iş dünyasının en girişimci, cesur ve yardımsever kişilerinden. Yaptığı işlerde oldukça başarılı olan Branson bu sayede İngiltere’nin en zenginleri listesinde yer alıyor. İham verici başarı öyküsüyle milyonlara örnek oluyor. Bunda en büyük etken kendisinin disleksi (öğrenme bozukluğu) hastası olmasıydı. Aynı zamanda öğretmenleri ve müdürleri tarafından başarılı bir öğrenci olarak görülmüyordu. Bu nedenle 16 yaşında okulu bıraktı.

Yarım kalan okul hayatının ardından “The Student Magazine” adlı dergiyi çıkararak ticaret hayatına atıldı. Öğrencilere yönelik hazırladığı içerikleri bu dergide yayınlayan Branson bu dergi ile başarı merdivenlerini tırmanmaya başladı. Buradan elde ettiği gelir ile Londra’nın en işlek caddesi Oxford Caddesi’nde “Virgin Music” adında bir plak dükkanı açtı. Böylece Virgin imparatorluğunun ilk şirketi açılmış oldu. Zamanla başarılı çalışma hayatı sayesinde açmış olduğu Virgin Music dünyanın en başarılı altı plak şirketinden biri haline geldi.

Durmak bilmeyen başarılı iş adamı 1980’de Voyager Group’u, 1984’te de Virgin Atlantik Havayollarını kurdu. Dünyada havayolu ulaşımının git gide önem arz etmesiyle Virgin Atlantik de büyümeye devam etti. Virgin USA, Virgin Nijerya, Virgin Express hızla dünyaya yayılmaya başladı.

Girişimleri turizm sektöründe devam etti. “Her insanın uzaya gitmeye hakkı var” diyerek Virgin Galatic’i kurdu. Uzaya yolcu taşıyan Virgin Galatic onun ne kadar girişimci ve cesur olduğunun göstergesi. Aynı zamanda yine farklılık yaratarak uzaya otel inşa etmeyi hedeflediği de biliniyor.

Kendisine ait adası bulunan Branson’un buradan da ciddi gelirler elde ettiği biliniyor. Farklı ve yenilikçi 400’den fazla yatırımı olan Richard Branson başarıların sırrını şöyle özetliyor: “Fazla ayrıntı sizi harekete geçmekten alıkoyabilir.”

Bu sözüyle kendisinin cesur bir iş adamı olduğunu, girişim fikirleri aklına geldiğinde çok beklemeden onları hayata geçirmek için adım attığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda ayrıntıların ve hazır olmak için beklemenin dezavantaj olabileceğini düşünüyor. Çünkü fazla düşünce ile oluşabilecek kaygılarla harekete geçmenin zor olacağını biliyor.

Eleştirilere kulak tıkamış, zamanın ve şimdinin önemini bilen cesur iş adamının başarılarının ardında kendine inanması ve o anı değerlendirmesi yatıyor. (HÜRRİYET.COM)

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.