İngiltere’de 6 yıl içinde araç satışları ilk kez düştü

Endüstri kuruluşu olan Motor İmalatçıları ve Tüccarları Derneği (SMMT)’nin verilerine göre İngiltere’de son 6 yıl içinde otomobil satışları ilk kez değer kaybetti.

İletilen verilere göre 2016 yılında 2,69 milyon otomobil trafiğe kaydedilirken, 2017 yılında bu sayı 2,54’e geriledi. Bu sayede 2016 yılından bu yana %5,7 oranında bir gerileme kaydedildi.

Düşüşlerdeki en büyük nedenin ise uygulanacak olan dizel araç emisyon vergi ve cezalarının neden olacağını bildiren yetkililer dizel araç satışlarının ise %17,1 oranında düşüş gösterdiğini belirtti. Geçtiğimiz yılın son ayı olan Aralık ayının geçen yılın aynı ayına oranla %13,9 oranında düştüğü ve bu sayının 152.000 adet daha az olduğu belirtildi.

Bu düşüşün en büyük nedeni olarak gösterilen dizel teknolojilerin yerini almaya başlayan elektrikli araçlar ise geçtiğimiz yıla oranla %35’lik bir artış gösterdi.

SMMT CEO’su Mike Hawes dizel otomobil satışlarındaki düşüşün bu yıl da devam edeceğini öngördüğünü ve yaklaşık olarak satışlarda %5 ila %7 oranında bir düşüş gerçekleşebileceğini ifade etti.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.