Et fiyatları ucuzladı

BRİTANYA kuzu eti fiyatları geçen yıla oranla %16 düşerek Yeni Zelanda’nın altına indi.

Britanyalılar bu kış yerli kuzu etine doyacaklar, zira son altı yıl içinde ilk defa bu ay kuzu etinde Britanya fiyatları Yeni Zelanda fiyatlarının altına düştü. Düşük maliyetler ve yüksek verimlilik oranlarıyla Yeni Zelanda kuzu eti ihracatında Britanya et üreticilerine karşı avantaj sağlamaktaydı. Yeni Zelanda’daki sürü sayılarının azalması ve poundun zayıf yükselişiyle birlikte bu tablo değişti. 2011’den beri ilk defa kuzu eti fiyatları pound bazında Yeni Zelanda’nın altına düştü.

Kasım ayı başında, Britanya kuzu eti net ağırlık fiyatı geçen yıla oranla %16’lık düşüşle yıllın en alt seviyesi £3.36/kg oldu. Yeni Zelanda fiyatları ise geçen yıla oranla %51 artarak £3.82/kg oldu.

Mahir Kılıç: Kebapçılarımız için et fiyatları en önemli maliyet kalemini oluşturuyor. Et fiyatlarının düşmesi kuşkusuz çok iyi bir gelişme.

 

Fiyatlardaki düşüşte bu yıl İngiltere’de kuzu verimliliğinde sağlanan iyileşme büyük rol oynadı. Temmuz ayında 15,8 milyon baş ile yılın en yüksek seviyesine ulaşıldı. Yaz aylarındaki iyi hava koşullarıyla birlikte hastalık ve erken ölümlerin azalması, önümüzdeki dönemde Britanya’nın tedarik gücünün daha da artacağı beklentisini güçlendirdi.

Yeni Zelanda ise çok farklı bir durumda. Geçtiğimiz üç yıldır kuzu sürü sayıları periyodik olarak azalmakta. Kötü hava koşulları ve süt ürünlerindeki karlılık oranlarının artması çiftçileri kuzu kesimlerini azaltmaya ya da pazardan çekilmeye yöneltti.

Ayrıca Çin’den gelen ciddi kuzu eti talebi Yeni Zelenda’nın diğer pazarlara olan ihracatında baskı oluşturdu.

Bütün bu gelişmeler yerel hayvan kesiminin mevsimsel olarak düşeceği de hesaba katıldığında gelecek için heyecan verici bir tablo yaratmakta. Yeni Zelanda’dan donmuş et getirmenin zorlaşması ve daha çok yerel kuzu etinin pazara girmesi bekleniyor.

Konuyla İlgili, Britanya Restoran, Kebapçı ve Marketçiler Birliği NARTS yönetim kurulu başkanı Mahir Kılıç’ın değerlenirmeleri şöyle: “Son dönemde özellikle Brexit sürecinin getirdiği sıkıntıları hep birlikte yaşıyoruz. Sebze maliyetlerindeki artışın Brexit sonrası daha da yükseleceğine dair endişeler var. Halihazırda önemli bir problem olan eleman sıkıntısının büyüyeceği yönünde olumsuz beklentiler var. Tüm bu negatif gelişmelerden sonra böyle bir haber tabii ki umut verici. Kebapçılarımız için et fiyatları en önemli maliyet kalemini oluşturuyor. Et fiyatlarının düşmesi kuşkusuz çok iyi bir gelişme; çünkü 2008’den bu yana süren kriz pek çok kebapçının karlılık oranlarını ciddi anlamda düşürdü.

Sektör olarak hükümetten de önemli beklentilerimiz var. Gıda sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta boylu işletmeler için belediye vergilerinde yeni düzenlemelere gidilmesi gerektiğine inanıyoruz. Büyük zincirlerin ekonomik güçleri kuşkusuz pek çok masrafı karşılamaya yetiyor, buna karşın küçük işletmelerin üzerindeki ağır vergi yükleri, enerji faturaları ve artan kira masrafları neredeyse karsız çalışmalarına sebep oluyor. Britanya gibi lokal yönetilen, lokal yaşamı fazlasıyla destekleyen bir ülkede küçük işletmelerin daha çok desteklendiğini görmek istiyoruz. NARTS olarak sadece üye ve müşterilerimizin başvurularının yanı sıra, belediyelerle de mümkün olan her türlü platformda görüşüp beklenti ve taleplerimizi iletiyoruz. Londra ekonomisine çok ciddi katkı sağlayan girişimcilerimizin her ortamda sesi olmaya, ihtiyaçlarını yetkililere bildirmeye çok büyük önem veriyoruz.” dedi.

 

 

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.