Firma sahibine 11 yıl men cezası

UYGUN kayıt tutmadığı anlaşılan bir şirket müdürü, iflas servisi soruşturmasını takiben 11 yıl boyunca ticaretten men edildi ve şirketin hisse senetlerinin, ticaretinin meşru olup olmadığını tespit etmek mümkün olmamasına rağmen, 285.000 pound ödenmesine ilişkin yanlış bir iddiada bulundu.

Amandeep Lalli Ekim 2009’dan Nisan 2015’teki tasfiyeye kadar Pioneer Traders (UK) Ltd’nin direktörlüğünü yapmıştır.

İflas Servisi, yeterli ticaret kayıtlarını muhafaza etmede ve muhafaza etmede başarısız olduğunu, aksine yönetiminin süresi boyunca muhafaza edildiği veya muhafaza edildiği gibi kayıtları teslim edemediğini tespit etti.

Sonuç olarak, Lalli’nin atanma süresi boyunca ve gerçek ticaret amaçlarıyla bağlantılı olup olmamasına bakmaksızın, Pioneer’in ticaret faaliyetlerinin tam niteliğini tesis edemedi.

Şirketin elinde tuttuğu ve ticaretinde bulunduğu belgelerin meşru olması veya nakit işlem hacminin belirlenmesi mümkün olmadığı gibi, Pioneer’in HMRC’nin kara para aklama birimi ile yüksek değerli bir mükellef olarak kayıtlı olması gerekmiyordu.

İflas Servisi, satın alımların, satışların, gelirlerin, harcamanın kapsamını tam olarak belirleyemez ve böylece Pioneer’in tüketim ve KDV yükümlülüklerini belirleyebilir veya Pioneer’in KDV karşılığı geri ödemelerinin 2011 yılının Ağustos ve Kasım ayları için hak taleplerini doğrulamamış olur.

Buna ek olarak, soruşturma, HMRC’ye ödenen gerçek tutarı, tüketim ve KDV için doğrulayamıyor veya varlıkların edinimi ve elden çıkartılmasını hesaplayamıyor veya Lalli’nin Pioneer’in tek direktörü olarak ücret ve diğer menfaatlerin seviyesini belirleyemiyor.

Soruşturmada Lalli’nin, Pioneer’in Ağustos ve Kasım 2011 KDV dönemleri için 285.848 pound tutarında geri ödeme iddiaları da dahil olmak üzere KDV’ye haksız beyanda bulunmasına ve malların beyan edilmemesi ve KDV’nin ödenmesi gereken mallar üzerinde ticaret yapmasına neden olduğunu tespit etti.

İpotek Hizmetinin bir parçası olan ve kamu yararına çalışan birimin güneyindeki resmi bir görevli olan Tony Hannon ise konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Direktörler, şirketlerinin doğru muhasebe kayıtlarını elinde bulundurmalarını sağlamak ve bunların iflas etmesini sağlamakla yükümlü oldukları yerde ofis sahibine teslim etmekle yükümlüdürler. Adalet ve şeffaflığın gereği böyle yapılması gerekir.”

Etiketler
Daha fazla göster

Bir Cevap Yazın

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin