Golders Green’de açılacak ‘İslam Merkezi’ için yapılan ırkçı saldırılar kınandı

Kuzey Londra’da bulunan Golders Green’de ki The Hippodrome isimli binanın bir İslam merkezine dönüştürülmesi ile ilgili planlara karşı inanç liderleri ‘düşmanca ve ırkçı’ muhalif görüşleri kınadı.

Golders Green’de bulunan Hipodrom’un İslami Anlayış Merkezi olarak değiştirilmesi için Markaz El Tathgheef El Eslami tarafından 5.25 milyon sterlin ödendi.

Barnet Belediyesi’ne eskiden eğlence mekanı olan yer için bir Müslüman cemaat merkezi ve camiye dönüştürülmesi için bir planlama başvurusu gönderildi.

Öneriler bu yerde yaşayan semt sakinlerinden büyük bir itiraz dalgası yarattı. Bunlardan biri, açılacak İslam merkezine karşı “Bu güzel bölgeyi bir sürü çarşaf ve peçeli insan dolduracak” gerekçesiyle karşı çıktı.

Kuzey Londra’da dinler arası forumun neredeyse 30 üyesi, “düşmanca” ve “ırkçı” saldırılılara bir yanıt olarak Markaz El Tathgheef El Eslami’ye bir mektup yazdılar.

Katolik, Anglikan ve Rum Ortodoks kiliseleri, imamlar, Sihler, hahamlar, Quakers ve Metodistlerin temsilcileri tarafından imzalanan mektup ayrıca Facebook’ta da yayınlandı.

Mektupta, “Din adamları ve inanç temsilcileri olarak, düşmanları ve yeni İslam Merkezi’nin açılışına ırkçı tepkiler oybirliğiyle kınamış ve kınamış bulunuyoruz. Yeni İslam cemaatinin, mahallenin karakterine uyum sağlayacağına ve güvenliğine katkıda bulunacağından eminiz.” ifadeleri kullanıldı.

Yasalar ve Özgürlük Vakfı’ndan Gavin Boby, planların Londra’nın doğusundaki 1930’larda ki faşistlere atıfta bulunarak “Doğu caddesinden bu yana Yahudilere getirilecek en büyük tehdit” olduğunu söyledi.

Boby’nin, geçmişte camilere yönelik 47 planlama başvurusuna itiraz ettiği ve 33’ün onaylanmasını durdurduğunu iddia edildi.

Artan trafik, hava ve gürültü kirliliği nedeniyle, eski II. Sınıf Müzesine evrak başvurusunu reddetmesini isteyen 5.000’den fazla kişinin imzaladığı bir dilekçe toplandı.

Artan ırkçı dil nedeniyle öneri hakkındaki tüm yorumları web sitesinden kaldırmak zorunda kalan yerel yönetim, yüzlerce itirazda bulundu.

Yahudi Kroniği’ndeki siyasi editör Marcus Dysch, planlara karşı yapılan kampanyayla ilgili olarak Twitter’da şunları yazdı: “Kampanyayı, affedilmez, bariz bir İslamofobiden başka bir şey olarak görmek zor.”

Barnet konseyi sözcüsü, planlama başvurusunun yapılmasına karar verme tarihinin bulunmadığını belirtti ancak Guardian’ın haberine göre gerginlikleri azaltmak için Hippodrome’un yeni sahipleri ve yerel toplulukla birlikte çalışıyor.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin