İngiltere’de suç oranı arttı, tutuklama azaldı

 

İngiltere’de suç oranlarındaki artışa karşılık, tutuklanan insan sayısındaki düşüş tartışmalara yol açtı.

Mart 2016’dan bu yana tutuklanan insan sayısı 779.660 oldu. Ancak bu rakam 2007-2008 arası 1, 5 milyon olarak belirlendi. Yeni rakamlar, son 10 yılda suçlu sayısının 5 milyon olarak açıklanmasının ardından geldi.

İçişleri eski Bakanı Lord David Blunkett ise bu farkın, yetkililerin evrak kullanmaktan kaçınarak, insanları tutuklamak yerine uyarılarla yetinmelerinin neden olduğunu iddia etti.

Lord David Blunkett

Blunkett, polisi evrak işçiliğinden kurtarmak için insanların tutuklanmadığını belirterek, “Bu nedenle polis, suçluları sadece uyarmaya yönlendiriliyor. Bu da sokaktaki suçlulara yaptıklarından kaçabileceklerine yönelik sinyal gönderiyor” dedi.

Civitas adlı düşünce kuruluşunun CEO’su David Green ise polis sayısındaki 20 bin kadar düşüş nedeniyle polisn iş hacminin büyüdüğünü kaydetti.

Öte yandan İngiltere’de en yüksek tutuklama oranının her 1000 kişide 22’yle Cleveland, en düşük ise 1000’de 7 kişi ile Devon ve Cornwall olduğu belirlendi.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.