Brexit sonrası savunmada anlaşma önerecek

İngiltere, üyelikten çıktıktan sonra Avrupa Birliği (AB) ile yeni bir savunma anlaşması imzalayarak “giderek büyüyen ve sınırları aşan tehditleri” yok etmek için gereken iş birliğini sürdürmek ve derinleştirmeyi önerecek.

İngiliz hükümetinin, 2019 Mart ayında AB’den ayrıldıktan sonraki ilişkiler konusundaki görüşlerini açıklayan politika raporlarından altıncısı bugün açıklanacak.

Güvenlik konusundaki raporda, AB ile yapılacak yeni antlaşmanın “ortak ilkelerimizle desteklenmesinin ve ortaklığın sürekli değişen tehditlere cevap verecek kıvraklıkta olmasının” gereği vurgulanacak.

Brexit Bakanı David Davis bugün yaptığı yazılı açıklamada, “AB ile güvenlik konuları üzerinde zaten yoğun bir iş birliği programımız var ve bunu devam ettirmek her iki tarafın da çıkarınadır” dedi.

Hükümet, güvenlik iş birliğini, elinin en güçlü olduğu alan olarak görüyor ve 40 yılı aşkın ortaklığa son verecek karmaşık müzakerelerde yol almak için kolaylık sağlayacağını düşünüyor.

RUDD: TEHDİTLER ÇEŞİTLENEREK ULUSLARARASI NİTELİK KAZANIYOR

İçişleri Bakanı Amber Rudd, İngiltere’nin veri ve kanıt paylaşımı, (sanık) iade önlemleri ve AB’nin polis kurumu Europol konularında AB içinde en büyük katkıyı yapan ülkelerden biri olduğunu söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birleşik Krallık ve tüm Avrupa’daki son olaylar, karşılaştığımız suçlu ve terör tehditlerinin çeşitlendiğini ve giderek uluslararası bir nitelik kazandığını gösteriyor. Avrupalı ortaklarımızla aramızdaki uzun geçmişi olan iş birliğimiz bu tehditlerle birlikte mücadele verme ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlama imkanı veriyor” (DÜNYA.COM)

Etiketler
Daha fazla göster

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.