“Haringey’deki yeni restoran kapatılsın”

Foto: Standard

Haringey bölge sakinlerinin yeni açılan Sira Wanadokya adlı restoranın kapatılmasını istemesi tartışma yarattı.

Geçen hafta sonu plan izni onaylanmadan açıldığı iddia edilen Sira Wanadokya, Haringey Green Lanes’te artan restoran sayısına itiraz olarak bölge sakinleri tarafından başlatılan bir kampanya ile kapatılmak isteniyor.

Konuyla ilgili Haringey Belediyesine 50 itiraz dilekçesi yazılmış durumda.

Yeni restoranın kapatılmasını isteyenlerden biriyse 33 yıldır Haringey’de yaşayan Micheal Anderson.

“15 yıl önce bölgede restoranlar açıldığında bunu memnuniyetle karşılamıştım çünkü bölge adeta terkedilmişti.” diyen Anderson, “Fakat şimdi herkesin aynı fikri var gibi görünüyor; diğer ticari firmalar kapanmakla karşı karşıya.”

Belediyenin hazırladığı rapora göre 142 ticarethaneni çeyreğini barlar, restoranlar ve paket servisi veren işletmeler oluşturuyor.

Sira Wanadokya sahipleri, üç ayrı dükkanın birleşimi ile yapılan ve 465 metrekarelik alana yayılan restoran için sabah 07.00’den gece saat 02.00’e kadar hizmet verme ruhsatı talebinde bulunmuş fakat bu talep belediye tarafından ret edilmişti.

Harringay Online internet sitesinin kurucusu Hugh Flouch ise “Yerel restoranları kullanıyorum ve canlı bir restoran ekonomisine sahip olmak harika, ancak hepsinin orada olmasını istemiyorum.” diyerek yeni restoranın açılmasına karşı olduğunu ifade etti.

İsmini vermek istemeyen bir itirazcı ise “Green Lanes’in bu uzantısında daha büyük lokantalara hiç ihtiyacımız yok. Retrospektif planlama iznini vermek, yerel planlama yasasının basitçe ihmal edilerek yok edilmesinden kaçınıldığı gözler önüne seriyor.” dedi.

Bazı bölge sakinlerinin itirazlarına rağmen yeni restoranın açılmasını destekleyenler de var.

Yeni restoranı destekleyen Harringay Esnaf Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Mehmet, “Chinatown ve Southall ile benzemek bizi mutlu eder. Green Lanes, Türkçeyle eş değerdir.”

Haringey Meclis Üyesi Ali Özbek ise “Heyecan verici restoranlar sadece ekonomik gelişme sağlamamış, komşu ticarethanelerin fayda sağlamasına da yardımcı olmuştur.” dedi.

Haringey Belediyesinden de konu hakkında bir açıkla geldi. Belediyeden yapılan açıklama ise şöyle: “Restoranın izin almadan ticarete başladığının farkındayız ve konuyu araştırma yapan uygulama ekibimize yönlendirmiş bulunuyoruz.”

Sira’nın sahibi olduğu söylenen Dilek Karakaş ise yaşananlar karşısında yorum yapmak istemedi.

 

Kaynak: Standard

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.