İngiltere’de “sığır sineği” ısırılmaları dikkat çekti

İngiltere’de sosyal medya üzerinden yapılan bir paylaşıma gelen yorumlar sayesinde “sığır sineği” ısırıkları ile ilgili tehlikenin boyutu da ortaya çıkmış oldu. Yorum yapan diğer insanların paylaştığı fotoğraflar ise şaşırttı.

Sığır Sineği nedir?

İki kanatlılar (Diptera) takımının Tabanidae familyasından böceklerin ortak adı.

Diptera takımının en büyük familyalarından biridir. 3500’den fazla türü vardır. 2006 rakamlarına göre Türkiye’de 164 türü bulunur. Bütün dünyaya yayılmış olan türleri memelilerin ektoparazitleridir. İnsanları acıtarak soktuklarından herkes tarafından kolayca tanınırlar. İnsan derisine hiç ses çıkarmadan ve çok yumuşak bir şekilde konduklarından, onlardan korunmak oldukça zordur. Ancak sokma işlemi ilerledikten sonra refleksif olarak korunma eylemi ortaya çıkar. Ayrıca, hastalık yapıcı organizmaların taşıyıcılığını yaparlar.

Birbirinden ilginç ısırılma hikayeleri paylaşıldı

Sosyal medya üzerinden bir kadının, kocasının bileklerinin bir “Sığır Sineği” tarafından ısırılmış fotoğraflarını paylaşması üzerine aynı durumdan müzdarip olmuş diğer kişilerde yorumlarını paylaştı.

Başka bir yorumcu Merseyside’dan Anna Taylor şunları söyledi:

“Aynı olay benim annemin başına gelmişti. Annemin tam kaş kısmını ısırdı. Çok hızlı bir şekilde şişmeye ve enfekte olmaya başladı. bu olaydan sonra annem kaşının neredeyse yarısını kaybetti.”

Özellikle dişi sığır sineklerinin ısırıkları enfeksiyon riski taşıyor. Sığır sineklerinin dişisi yumurtalarını bırakmak için deri üzerinde keskin dişleri ile bir kesik açar ve bu durum ağır deri enfeksiyonlarına neden olabilir.

Joanne Mitchell, bir ısırık yaşadıktan sonra ayak bileği tümünün şiştiğini paylaştı ve dedi ki:

“Bu resim geçen hafta ayak bilek ısırıldıktan bir gün sonrasıydı. Antibiyotik almalıydım. Ancak dokuz aylık hamile olduğum için kullanamadım.”

Joanne Beesley, ısırıldıktan sonra bir hafta boyunca penisilin almak zorunda kaldı ve etkilenen bölgenin etrafında kırmızı lekelere neden oldu.

Birçok kişi bu şekilde korku hikayelerini anlattı.

Başka bir yorum sahibi Nicola Partington Jones ise şunları söyledi:

“Isırıldıktan sonra bacağımın alt kısmı siyah renge döndü ve yaklaşık olarak iki hafta hastanede yattım. Kurtulmam ise neredeyse altı haftayı aldı!”

Isırdıkları deriye yumurtalarını bırakıyorlar

Sığır sinekleri dişisi usturadan keskin dişleri ile insan derisini keser ve buraya yumurtalarını bırakır. İnsan etini yemekten zevk alırken, kan pıhtılaşmasını durdurmak için kan inceltici bir anti-koagülan kimyasal ise deriye bırakıyorlar. Mini hayvanlar genellikle koyu olup yaklaşık 1-2 cm boyutlarındadır. Sığır sineği ısırıkları enfekte olabilir ve büyük iltihaplarla deriye yayılır.

Samantha Berry ise şöyle dedi:

“Sığır sineği ısırıkları çok kötü! Bileğim birkaç yıl önce kavun gibi şişti! ‘

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin