İngiltere’deki Lordlar karması reformu

İngiltere’de tartışmalara neden olan, ‘Lordlar Kamarası reformu’na ilişkin yapılacak oylama geri çekildi.

lordAA’dan Asli Aral’ın haberine göre İngiltere’deki koalisyon hükümeti, koalisyonun küçük ortağı Liberal Demokrat Parti’nin önerisiyle, Lordlar Kamarası’nın küçültülmesini ve büyük oranda seçilmiş üyelerden oluşmasını istiyor.

Konuya ilişkin görüşmeler parlamentoda iki gündür devam ederken, koalisyon hükümeti geri adım atarak, oylamayı yapmamaya karar verdi. Hükümetin reform planını, gelecek hafta yaz tatiline girecek olan parlamentoda sonbaharda tekrar gündeme getirmesi bekleniyor.

Koalisyonun büyük ortağı ve Başbakan David Cameron’un lideri olduğu Muhafazakar Parti’den yaklaşık 100 milletvekilinin, hükümetin reformun yasalaşması konusunda zaman sınırlaması getirilmesi için yapılacak oylamaya karşı çıkması bekleniyordu. İngiliz basını, “Koalisyon hükümetindeki çatlağın Cameron’ın geri adım atmasına neden olduğu” yorumunu yaptı.

Reformun İngiltere’de referanduma sunulması gerektiğini savunan muhalefetteki İşçi Partisi ise konuya ilişkin daha fazla zamana ihtiyaç olduğu gerekçesiyle oylamaya karşı çıkıyordu.

İngiliz Hükümeti reform planını yasalaştırarak, Lordlar Kamarası’ndaki 826 olan üye sayısını 450’ye indirmeyi ve yüzde 80’inin seçilmiş üyelerden oluşmasını amaçlıyor.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.