Dağlık Karabağ: New York Times’a göre Azerbaycan’da savaş ateşini kayıplar ve acı besliyor

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ve Eremenistan arasındaki çatışmalar sürerken, Amerikan New York Times (NYT) gazetesi Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki havayı değerlendirdi. Carlotta Gall imzalı haberde, “Ülkenin askerleri çatışmada ilerlerken, her ‘kurtarılan’ bölge kutlanıyor ve on binlerce mülteci, kaybettikleri topraklara kavuşmaya hazırlanıyor” denildi.

NYT, “Azerbaycan’da acı ve kayıp, savaş ateşinin itici gücü” başlıklı izlenim haberine, çatışmalarda hayatını kaybeden bir askerin cenaze töreniyle başlıyor.

“Bakü’nün işçi sınıfı mahallelerinden Ahmedli, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki savaşta verdiği ilk şehidinin yasını tutuyor” diyen gazete, “Azerbaycan’ın en büyük finans şirketlerinden birinde müdürlük yapan 26 yaşındaki Eldar Aliyev’in cephede iki hafta bile geçirmeden evine tabutla döndüğünü” belirtiyor.

Baba Süleyman Eldar Aliyev de “Halk çağırırısa, gitmek zorunda, yaşasın ülkemiz” diyor.

Dağlık Karabağ sorununun geçmişini ve ilk çatışmaları özetleyen NYT; 1990’larda Azerbaycan’ın aldığı yenilgide topraklarının yüzde 13’ünü kaybettiğini, 26 bin kişinin öldüğünü, 800 bin kişinin de evlerinden olduğunu hatırlatıyor.

Gazete şöyle devam ediyor;

“Ara ara çıkan ve dış güçler tarafından hızla bastırılan şiddet olayları dışında, donmuş ateşkeste 26 yıldır durum buydu. Ancak petrol ve doğal gaz açısından zengin eski Sovyet Cumhuriyeti Azerbaycan, yıllardır sessizce yeniden silahlanıyordu. Çatışmalar üç hafta önce yeniden başladığında, ülke kaybettiği toprakları geri almak için topyekûn bir savaşa girişti”.

‘Bakü’de savaş ateşi’

NYT, Bakü’de “savaşın ateşini” hissetmenin zor olmadığını, üç renkli Azeri bayraklarının tüm kamu binalarına azıldığını ve caddelere konulan dev ekranlarda, Ermeni askerlerine karşı İHA saldırılarının gösterildiğini aktarıyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de birkaç günde bir yeni “kurtarılan” kasaba ve köyleri saydığı bildiriliyor.

Bakü’de defnedilen gönüllü askerin kendisi de bir gazi olan ve savaşta kolunu kaybeden 36 yaşındaki kuzeni Anar Mamedov da “Azerbaycan Ordusu gücünü gösterdi. Son karış toprağımız kurtarılana dek bu devam edecek. Ve sonunda nihayet herkes Azerbaycan’ı anlayacak. Hepimiz bunu bekliyorduk. İlham Aliyev’in emri vermesini bekliyorduk” diyor.

Azerbaycan’ın sıkı kontrol edilen ve muhalefetin derhal bastırıldığı bir ülke olduğunu söyleyen NYT, yine de genel olarak savaşa ezici bir destek verildiğini söylüyor.

Gazete, sayısız söyleşisinde Azerbaycanlıların, ülkeleri lehine çıkan BM kararlarına karşın, Fransa, Rusya ve ABD’nin barış çabalarında herhangi bir ilerleme kaydedilmemesine duydukları öfkeyi ifade ettiğini belirtiyor.

Etiketler
Daha fazla göster

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.