Çin’de Devlet Başkanı Şi Jinping’i eleştiren ’emlak kralı’ Ren Zhiqiang’a 18 yıl hapis cezası

Çin’de “Emlak kralı” olarak nitelendirilen iş insanı Ren Zhiqiang, yolsuzluk yapmakla suçlanarak yargılandığı davada 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ren, bu yılın başında Devlet Başkanı Şi Jinping’i eleştiren bir makale yazdıktan sonra kayıplara karışmıştı.

Çin’in resmi yayın organlarından Global Times’a göre başkent Pekin’deki davada mahkeme 69 yaşındaki Ren Zhiqiang’ı “yolsuzluk yaptığı, rüşvet verdiği ve kamu fonlarını zimmetine geçirdiği” gerekçesiyle 620 bin dolar da para cezasına mahkum etti.

Mahkemenin resmi internet sitesinde yayımlanan kararda, Ren Zhiqiang’ın nerede olduğuna dair bilgi verilmedi.

Ren Zhiqiang’ın, “Gönüllü olarak tüm suçlarını itiraf ettiğini ve temyize başvurmayacağını mahkemeye bildirdiği” belirtildi.

İnsan hakları savunucuları ise “yolsuzluk suçlamalarının ülkede muhalif sesleri bastırmak için bahane olarak kullanıldığını” söylüyor.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.