Volkswagen, Nazi posterleri asan bayisiyle ilişiğini kesti

Meksika’nın başkenti Mexico City’de bir Volkswagen bayisinde Nazi askerlerinin ve svastika bayraklarının bulunduğu tanıtım amaçlı Beetle posterleri asılmıştı.

Alman otomobil üreticisi, Volkswagen’le bağlantılı tesislerde, bu görüntülerin yer almasını kesinlikle onaylamadığını belirtti.

Volkswagen, Yahudi insan hakları örgütü Simon Wiesenthal Center’dan ‘hızla tepki gösterdiği için’ övgü aldı.

Beetle, Nazi lideri Adolf Hitler’in rejimi sırasında, Ferdinand Porsche tarafından ‘halkın arabası’ olarak tasarlandı. Volkswagen başta, Nazi partisinin işçi örgütü Alman Emek Cephesi tarafından, devletin yönettiği bir halk arabası şirketi olarak kurulmuştu.

Tüm zamanların en çok satan beş arabasından Beetle’ın tasarım planları, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, müttefik devletlerden birçok araba üreticisine sunulsa da tümü arabayı reddetti. Bir İngiliz Subayı Ivan Hirst, Wolfsburg’da üretimine devam edilecek arabanın geleceğini güvence altına aldı. Fabrikayı yıkmakla görevlendirilen Hirst, tasarımları gördükten sonra, askeri üstlerini aracın uygun maliyetli ve kolay üretilebilir olduğuna dair ikna edip on binlerce sipariş aldı.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.