Hindistan’ın Nagaland eyaletinde köpek eti yasaklandı

Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Nagaland eyaletinde köpek eti ithalatı, ticareti ve satışı yasaklandı. Eyalette her yıl 30 bin kadar köpeğin başlarına sopayla vurularak öldürüldüğü ve kesilerek satıldığı tahmin ediliyor.

Hayvan hakları kuruluşları kararı, köpeklere zulmün önlenmesi yolunda ‘önemli bir dönüm noktası’ diye niteledi. Bu kuruluşlara göre Asya genelinde özellikle Çin, Güney Kore, Vietnam, Filipinler, Tayland, Laos ve Kamboçya gibi ülkelerde yılda toplam 30 milyon köpek etleri için öldürülüyor.

Hindistan’ın bazı bölgelerinde köpek eti tüketimi yasak ancak kuzeydoğudaki bazı eyaletlerde yasa dışı olarak köpek eti tüketiliyor.

FOTOĞRAFLARIN ARDINDAN HÜKÜMETE HAREKETE GEÇTİ

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Nagaland eyaletindeki karar, sosyal medyada vücutlarına çuval sarılmış ve ağızları iple bağlanmış köpeklerin ölümlerini beklerken çekilmiş fotoğraflarının sosyal medyada infial uyandırmasından sonra alındı. Daha önce Human Society International (HSI) tarafından yayımlanan bir videoda bu şekilde bağlanmış onlarca köpeğin, birbirlerinin gözlerinin önünde başlarına sopalarla vurularak öldürüldüğü görülüyor.

Eyalet hükümetinin kararı cuma günü Twitter hesabından “Eyalet hükümeti ticari amaçlı köpek ithalatını ve köpek pazarlarında pişmiş ve çiğ köpek eti satışını yasaklamıştır” sözleriyle duyuruldu. Açıklamada yasakla ilgili başka ayrıntıya yer verilmedi.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.