İsrailliler ampulle ortam dinlemesi yapmanın yolunu buldu

İsrailli bilim insanları tarafından hazırlanan bir makalede bilgisayar korsanlarının, ampuller vasıtasıyla ortam dinlemesi yapabileceği kaydedildi.

İsrail’in Negev Üniversitesi ve Weizmann Bilim Enstitüsü’nden araştırmacılar tarafından hazırlanan ve yayınlanan bir makalede, bilgisayar korsanlarının ampullerdeki titreşimleri izleyerek ortam dinlemesi yapabileceği ortaya konuldu.

Araştırmacıların ‘Lamphone’ adını verdiği bu teknik, sesin meydana getirdiği hava basıncıyla ampullerde meydana gelen titreşimleri yakalayarak ses haline getiriyor.

25 metre mesafeye kadar dinlenebiliyor

Araştırmacılara göre bu teknikle 25 metreye kadar uzaklıkta konuşmalar dinlenebildi.

Makalede, “Asılı ampulün çok hafif titreşmesine neden olan bu yüzeyindeki hava basıncında yaşanan dalgalanmaların, pasif, dışarıdan ve gerçek zamanlı olarak konuşma ve şarkıları yakalamak için telekulak tarafından nasıl kullanılabileceğini gösteriyoruz” ifadeleri yer aldı.

Makaleye göre sözgelimi teknik üç teknolojiyle çalışıyor; asılı ampulün uzaktan görüş alanına yerleştirilen bir teleskop, teleskopun üstüne monte edilmiş bir elektro-optik sensör ve sesi yakalamak ve işlemek için bir ses sistemi.

Google Cloud Speech API ve Shazam örneği

Bir odada bir konuşma gerçekleştiğinde ses, ampulün yüzeyindeki hava basıncında dalgalanmalar yaratarak titreşmesine neden oluyor ve analog elektro-optik sensör daha sonra bu titreşimi optik bir sinyal olarak yakalıyor ve bir ses yakalama algoritması kullanarak işliyor.

Makalede belirtilene göre teknik, Google Cloud Speech API’nin konuşmaları yakaladığı ve Shazam ve SoundHound uygulamalarının müziği yakaladığı gibi 25 metre uzaklığa kadar konuşmaları ve şarkıları yakalayabiliyor.

Trump’ın konuşması dinlendi

Ayrıca araştırmacıların, bir testte ABD Başkanı Donald Trump tarafından önceden kaydedilmiş bir konuşmayı temiz bir şekilde yakalayabildiği kaydediliyor.

Bir diğer testte ise araştırmacıların, tekniğin konuşmaların dışındaki sesleri nasıl yakalayabildiğini görmek için The Beatles grubunun meşhur ‘Let It Be’ parçasını uzaktan dinlediği belirtiliyor.

Tekniğin ‘menzili’ uzatılabiliyor

‘Lamphone’un sesi yakalaması için sadece hafif titreşimler gerektiği, ‘kurbanların’ doğrudan dahlini gerektirmiyor. Bununla birlikte tekniğin 25 metrelik bir menzile sahip olmasına rağmen, farklı lens çaplarına sahip teleskopların kullanılması, daha uzaktaki seslere ulaşılabilmesine olanak verebiliyor.

Ayrıca makalede, ‘Lamphone’dan kaçmanın yolunun da daha az ışık yayan daha zayıf ampuller kullanmak olacağı ifade ediliyor. Bundan kaçmanın diğer yönteminin ise, daha ağır bir ampul ile titreşimi azaltmak olduğu söyleniyor.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.