ABD’den İngiltere’ye uyarı: Huawei’nin 5G iletişim ağını ülkenize sokmayın

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien İngiltere’yi Çinli teknoloji devi Huawei’nin 5G iletişim ağını ülkeye sokmaması konusunda uyardı.

Financial Times’a konuşan O’Brien, bu tür bir adımın İngiliz İstihbarat Servisi için bir ‘risk’ oluşturacağını dile getirdi.

“İngiltere’nin nükleer sırları, istihbarat servislerinin gizli dosyaları ve tüm devlet sırlarının çalınacağını belirten O’Brien, “5G bir ulusal güvenlik kararıdır. İngiltere’dekilerin Huawei’yi bir nevi ticari karar olarak görmesi bizi şoke ediyor” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Huawei’nin ülkelerin 5G internet ağına girmesini engellemek için girişimlerde bulunuyor. Washington Çinli tedarikçiyi Pekin’e casusluk yapmakla itham ediyor. Bu suçlamaları Huawei kesin bir dille reddediyor.

Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.