İmam talebi reddedilen Amerikalı Müslüman mahkum idam edildi

ABD'de Yüksek Mahkeme, Alabama eyaletinde idam cezasına çarptırılan Müslüman mahkum Dominique Ray'in son anlarında yanında bir imamın bulunması talebini reddetti. Ray, zehirli iğneyle idam edildi.

Amerikan basınındaki haberlere göre, idam sırasında imamın sadece yan odada hazır bulunmasına izin verildi. Ray’in avukatları ise diğer mahkumların idamı sırasında odada bir papazın bulunmasına izin verildiği için Hristiyanlara ayrıcalık tanındığını savunmuşlardı. Alabama’da, Ceza İnfaz Kurumu’nda görevli bir papaz 1997’den beri idamlar sırasında hazır bulunuyor.

Ceza İnfaz Kurumu’nda çalışmayan biri ise infaz sırasında odada olamıyor. Alabama Federal Temyiz Mahkemesi, Çarşamba günü idamın geçici olarak ertelenmesini kararlaştırmıştı. Alabama’da eyalet yönetimi karara itiraz etmek için Yüksek Mahkeme’ye başvurmuştu. Yüksek Mahkeme de 4’e karşı 5 oyla “idamsız infazı” onaylamıştı.

Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre Ray, 20 yıldır cezaevindeydi. 1995’te 15 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz etmekten ve onu öldürmekten idama mahkum olan Ray, hapiste Müslüman olmuştu.

 

Etiketler
Daha fazla göster

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.