“Almanlar Erdoğan sonrası Türkiye’de nüfuz için Gülen ağıyla ilişkileri sıcak tututuyor”

Almanya’da Sol Parti, Alman hükümetiyle, Fetullah Gülen Cemaati arasındaki ilişkilere dair verdiği soru önergesine aldığı yanıtı eleştirdi.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, Sol Parti Meclis Grubunun iç politika sözcüsü Ulla Jelpke, “Alman federal hükümeti ile Gülen hareketi arasındaki temas ve işbirliğine yönelik soruya, istihbarat birimlerinin korunması gereken gizlilik çıkarları gerekçesiyle yanıt veriliyorsa benim için alarm çanları çalıyor demektir” dedi.

Jelpke, soruya verilen yanıtın Gülen hareketiyle özellikle de istihbarat düzleminde temasların gerçekleştiği izlenimi doğurduğunu kaydetti.

‘Türk devletinin içine sızışı ve devasa yasa dışı dinlemelerle kazandığı mahrem bilgilerden yararlanmak istiyor’
‘Alman hükümetinin Erdoğan sonrası Türkiye’de nüfuz için Gülen ağıyla ilişkileri sıcak tuttuğu’ gibi güçlü bir görünüm olduğuna dikkat çeken Jelpke, “O zamana kadar Alman istihbarat birimleri, bu hareketin on yıllar boyunca Türk devletinin içine sızışı ve devasa yasa dışı dinlemelerle kazandığı mahrem bilgilerden yararlanmak istiyor” görüşünü savundu.

Jelpke, “Gülencilerin Türkiye’de yıllar boyunca karıştıkları suçlar göz önünde bulundurulduğunda, bu gruba siyasi olarak özel destek vermek için bir neden yoktur” dedi.

10 milyon euro’luk projede Gülen Cemaati de var

Alman hükümeti, Sol Parti’nin hükümetin Fetullah Gülen Cemaati’yle  ilgili tutumunu sorduğu önergeye “Konunun istihbarat birimlerinin işleyiş kabiliyetini özel olarak etkileyecek nitelikte olduğu ve bu nedenle kamuoyuyla paylaşılabilecek bir şekilde ele alınamayacağı” yanıtını vermişti.

Sol Parti’nin soru önergesi, Berlin’de kurulması planlanan ve tek Tanrılı üç dini içinde barındıracak ‘House of One’ projesine Alman hükümetinin 10 milyon euroluk destek vereceğini açıklaması üzerine verilmişti.

İçinde sinagog, cami ve kilisenin yer alacağı projenin İslam ayağını Fetullah Gülen Cemaati’ne bağlı ‘Forum Dialog’ oluşturuyor.

Etiketler
Daha fazla göster

Yorum yazıp fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

İlgili haber

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. ÜCRETSİZ olarak dağıtılan binlerce gatezemiz ve internet sitemizde yer alan haberleri okuyabilmeniz için her yıl on binlerce pound harcıyoruz. Bu ise sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. londragazete.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyerek bize destek verin.