Ramazan Ayına günler kaldı

RAMAZAN'A günler kala Müslümanlar ilk sahur, oruç ve iftar hangi güne denk geliyor merak etmeye başladı.

RAMAZAN’A günler kala Müslümanlar ilk sahur, oruç ve iftar hangi güne denk geliyor merak etmeye başladı. Ramazan hazırlığı yapanlar google gibi arama motorları aracılığı ile sahur, oruç ve iftar günlerini, saatlerini araştırıyor. Haberimizde 2018 Ramazan ne zaman başlayacak sorusunun yanıtını ve Ramazan’a dair tüm detayları bulabilirsiniz.

Bu yıl Ramazan ayı 16 Mayıs 2018 tarihinde başlayacak. İlk teravih namazı ise 15 Mayıs akşamı kılınacak. İlk sahur 15 Mayıs’ı 16 Mayıs’a bağlayan gece yapılacak. İlk iftar 16 Mayıs’ta idrak edilecek.

Ramazan, Hicrî Takvim’e göre 9. ay ve İslam dini inancına göre Hz. Muhammed’e Kuran-ı Kerim ayetlerinin inmeye başladığı, aynı zamanda Müslümanlarca oruç tutulmaya başlanılan aydır. Bu ayda oruç tutmak İslam’ın beş şartından birisidir. Ayın hilal görünümünün ilk görülüşünden itibaren 29 veya 30 gün boyunca Ramazan’ın sürdüğü hadislerden alıntılanarak hesaplanmıştır.

KADİR GECESİ

Ramazan ayının 27. gecesi İslam aleminde Kadir Gecesi olarak bilinir ve kutlanır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı 2018 yılı dini günler takvimine göre İslam aleminin en kutsal gecesi olan Kadir Gecesi bu yıl, 10 Haziran Pazar günü idrak edilecek.

RAMAZAN BAYRAMI

Üç gün sürecek Ramazan Bayramı’nın ilk günü 15 Haziran Cuma gününe denk geliyor.

RAMAZAN ÖZEL EKİ

Londra Gazete olarak her yıl düzenli olarak hazırladığımız Ramazan Ayına özel İngilizce eki bu hafta gazetemizde bulabilirsiniz. 48 sayfadan oluşan özel ekte Ramazan Ayı ve İslam Dini hakkında her Müslümanın bilmesi gereken bilgiler ve haberler yer alıyor. Ramazan Özel Ekimizi gazetemizin 20. sayfasından sonra bulabilirsiniz.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili haber

Bir Cevap Yazın

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin