Türkiye’deki komplo teorilerinin siyaseti üzerine panel gerçekleşti

LONDRA merkezli Research Turkey düşünce kuruluşu ve LSE Türkçe konuşan toplumun de desteğiyle, ‘Her Yerde Düşmanlar’: Türkiye’deki Komplo Teorilerinin Siyaseti’ konulu bir panel düzenlendi.

Türkiye üzerine çalışan araştırmacı ve akademisyenlere platform sağlama misyonuyla hareket eden Londra merkezli Research Turkey kuruluşu, LSE Türk toplumun de desteğiyle ile birlikte 6 Mart akşamı LSE’de bir etkinlik gerçekleşti.

Yaklaşık 60 kişinin katıldığı panele, Oxford Üniversitesi Sosyoloji bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmakta olan ve alanındaki çalışmalarıyla tanınan Profesör Türkay Salim Nefes, sunumuyla Gezi Park protestoları ile ilgili komplo teorilerinin etkileri konuşuldu.

Türkay Salim Nefes sunumunda, Türkiye hükümetinin Gezi Parkı’na verdiği tepkinin, ‘faiz oranı lobisi’ olarak nitelendirilen komplo teorisi olduğunu söyledi.

Komplike retoriğin sosyal politik önemini vurgulayan Türkay, yaptığı araştırmalar değinerek şunları söyledi:

“Gerçekleştirdiğimiz araştırmalara değindiğimiz zaman, Türkiye’deki insanların komplo teorilerini kendi siyasi ve çıkarları doğrultusunda yorumlama eğiliminde olduklarını görüyoruz. Dolayısıyla, hükümetin protestolara ilişkin komplo çerçevelerinin Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) seçmenler ve muhalifleri arasındaki bölünmeyi güçlendirerek siyasi parçalanmaya katkıda bulunduğunu.” dedi.

Sunumun ardından katılımcılar Türkay Salim Nefes’e sorular sordu.

 

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili haber

Bir Cevap Yazın

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin