Sümer Erek, Muharrem Özdemir’i sanat performansları ile andı

Sümer Erek ‘Anı Duruşu’ Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul

Sanatçı Sümer Erek, 7 Aralık 1977 tarihinde İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi’nde yükseköğrenimini görürken siyasi bir cinayete kurban giden Muharrem Özdemir’in 40. ölüm yıldönümü anısına İstanbul ve Lefkoşa’da birer sanat performansı gerçekleştirdi.

Muharrem Özdemir ve üniversiteli arkadaşları. Aralık 1977 Istanbul

Erek, ilk olarak, ülkücüler tarafından kaçırılıp kurşuna dizilen iki Kıbrıslı gençten biri olan Muharrem Özdemir için, Mimar Sinan Üniversitesi’nin boğaz sahilinde bir ‘Anı Duruşu’ gerçekleştirdi. ‘Anı Duruşu’nda, Özdemir’in, tamamlanmamış portresi ve çekilen son fotoğrafından üretilen eserler görsel olarak kullanıldı.

Lefkoşa’da bir ara sokak Özdemir’in özgün imajlarını taşıyan eserlerle donatıldı

‘Anı Duruşu’nun ardından, eserlerden biri kağıttan bir gemiye dönüştürülerek, o günkü adıyla Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden Boğazın dalgalarına bırakıldı.

Erek, ikinci sanat performansını ise, Muharrem Özdemir’in doğup büyüdüğü şehir olan Lefkoşa’da gerçekleştirerek, surlar içindeki bir ara sokağı Özdemir’in özgün imajlarını taşıyan eserlerle donattı.

Muharrem Özdemir, Türkiye’yi 12 Eylül 1980 darbesine götüren kanlı süreçte yükseköğrenimlerini görmekteyken öldürülen altı Kıbrıslı gençten biri idi.

Sümer Erek tarafından Muharrem Özdemir anısına üretilen ‘Yaşanmamış günlerin görselleri’ sanat çalışmalarından bir örnek
Etiketler
Daha fazla göster

İlgili haber

Bir Cevap Yazın

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin