“Ben böyle uygun gördüm”

Tiyatro oyuncusu Zerrin Tekindor, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nde sanat temalı bir sohbete katıldı.

AMC Prodüksiyon ve İngiltere Kadın Platformu işbirliğiyle düzenlenen sohbet kulübünün 5 Aralık Dünya Kadın Hakları günü  ‘Sanat’ temalı sohbet konuğu başarılı tiyatro oyuncusu Zerrin Tekindor’du.

The Lion&Key adlı Otelde yapılan etkinlikte sanata ve kadına dair pek çok şey konuşuldu.

Tekindor konuşmasında “Resimlerimde yarattığım kadınlar, kocaman gözlü, kürkler, kolyeler içinde… Her şey büyük ve fazla. İşte o fazlalıklar anlatmak istediğimi vurguluyor. Böylece kadının ‘ben böyle uygun gördüm’ diyebildiğini birey olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Baskıya, dayatmalara karşı geldiğinin bir simgesi. Kadın toplumda hep bir baskı altında. Toplulukta yüksek sesle gülmemeli, şunu yapmamalı, bunu yapmamalı. Resimdeki kadınlarım cesur kadınlar, istedikleri gibi olan kadınlar. Kendilerini ifade eden kadınlar. Yani benim olmak istediğim kadınlar…” ifadelerini kullandı.

Konuklardan ‘ne güzel arkanızda izler bırakıyorsunuz’ cümlesine tatlı sertlikle cevap veren Tekindor ‘ben iz bırakmak istemiyorum, yaprak gibi savrulup toprağa karışmak istiyorum. Beni Noel babanın hurcu sırtımda dolaştırmayın lütfen’ diye cevap verdi.

İlişkiyi bir elmanın yarısı olmak değil 2 ayrı elmanın nerden baktığıdır şeklinde tanımlayan sanatçı ‘ünlü olmaya değil, değerli olmaya çalışmak gerek’ ‘ben oldum demek çok ayıp bir şey, hep öğrenmeye açık olmalıyız’ tanınmak özel hayatı bitiren bir şey. Ayrıca restoranda veya alışverişte fotoğraf çektirmenin kimseye bir faydası yok’ dedi.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili haber

Bir Cevap Yazın

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin