Sümer Erek’in gözünden ‘Akdeniz Günleri’ Dalston’da

İNGİLTERE’DE yaşayan ve özellikle Londra’da bulunan Türkçe konuşan toplumlar arasında yaratıcı ve yenilikçi sanat anlayışıyla her daim ön plana çıkan ressam, küratör ve sanatçı Sümer Erek, son sergisi ‘Akdeniz Günleri’ ile toplumla buluştu.

Erek, bu sergide Akdeniz’i sadece bir kara parçası olarak değil, bir anlamda ‘insana yön veren değer bütünü’ olan davranış, yaşam tarzı ve genel anlamıyla ‘kültürü’ ile ele alıyor. Dalston Kingsland’da bulunan başarılı emlak merkezi Homefinders ofisinde sergilediği ve sergilerini taşıdığı alanlara verdiği isim olan “An Other Place” temasıyla, Akdeniz Günleri 18 Kasım akşamı sanatseverlerle buluştu.

EREK’İN SANATSAL YOLCULUĞUNUN AYNALARI

Tuval üzerine yağlı boya ve kağıt üzerine kolaj tekniğiyle yapılmış çalışmalar, Erek’in İngiltere’ye ilk geldiği yıllarda yaptığı eserler ile son zamanlarda gerçekleştirdiği sanatsal çalışmaların bir bileşkesi olarak katılımcılarla buluştu. Erek’in bugüne dek yaptığı sergilerden farklı olarak ciddi bir zaman farkının karşılaştırılmasını sağlayan Akdeniz Günler, Erek’in sanatını icra etmesi anlamında kıyaslama olanağı da sunmakla beraber çeşitlilik anlamında da sanatseverlere geniş yelpazede bir bakış açısı sunuyor.

Homefinders direktörü Haydar Şehri, sergiye dair yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

“Homefinders olarak uzun zamandır severek takip ettiğimiz toplumumuzun değerli sanatçılarından Sümer Erek’in eserlerine ev sahipliği yapmak, böylelikle yerel sanatın gelişimi ve desteklenmesinde bir payda bulunmak bizim için gurur verici.”

Sümer Erek ise, Akdeniz Günleri’ni ele aldığı açıklamasında birbirini tamamlayan tuvallerin, zaman ve mekan farklılıkları gözetmeden bir hikaye anlattığını ve bu açıdan serginin kendisine özgü bir hikayesi olduğunu vurguladı.

Bir başka Akdenizli olan Halikarnas Balıkçısı’nın (Cevat Şakir Kabaağaçlı) da dediği gibi:

Akdenizin karakteri ‘Hayır’dan çok ‘Evet’ demeye yatkındır. ‘Evet’ demek o denli kolay ki!… Oysa ‘Hayır’  deyince bir sıkıntı duyulur. Altıncı Kıta ‘Evet! Evet! ülkesidir.” Erek de, bulunduğu yeri reddeden bir konumdan değil,  geldiği yerle, bulunduğu yer arasında, kendi yaşam deneyimlerinden süzüp geçirdiği yeni bir ‘Akdeniz ölçeği’ yaratmak istiyor.

Akdeniz Günleri, 14 Aralık’a kadar Pazartesi-Cumaları 10:00 – 17:00 ve Cumartesileri 10:00 – 13:00 arasında sanatseverlerle buluşacak. Detaylı bilgi ve rezervasyon için anotherplace12@gmail.com adresine e-posta atabilirsiniz.

Adres: AN OTHER PLACE / HOMEFINDERS 146 Kingsland High St E8 2NS

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili haber

Bir Cevap Yazın

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin