Diyanet açıkladı: Bitcoin caiz değil

Türkiye’de Diyanet İşleri’ne bir kullanıcı tarafından yöneltilen “Bitcoin ve Ethereum gibi sanal paraları yatırım amaçlı almak caiz midir?” sorusuna Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı resmi sitesi üzerinden yanıt geldi.

Sanal para birimlerinin helal mi haram mı olduğu tartışmaları uzun bir suredir devam ediyor. Konu ile ilgili olarak sorulan bir soru üzerine Diyanet İsleri Yüksek Kurulu Başkanlığından açıklama geldi.

SANAL PARALARI YATIRIM AMAÇLI ALMAK CAİZ MİDİR?

Bitcointalk forumunda yer alan görsele göre Diyanet İşleri’ne yöneltilen, “Bitcoin ve Ethereum gibi sanal paraları yatırım amaçlı almak caiz midir?” sorusuna “Sanal paraların alım satımının yapılması şu aşamada dinen uygun değildir.” yanıtı verildi.

Diyanet’ten yapılan açıklamada bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değeri devlet otoritesi tarafından belirlenmeli ya da altın gibi zati bir değere sahip olması gerektiği belirtildi. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin yapısı ise bu açıklamaya ters düşüyor.

Sanal paraların değer kazanıp kaybederken şeffaf bir nedene sahip olmaması, kara para aklama amacıyla yaygın bir şekilde kullanılması gibi nedenlerden ötürü en azından şimdilik sanal paraların alım ve satımını yapmanın dinen uygun olmadığı vurgulandı.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili haber

Bir Cevap Yazın

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin