İngiltere’de ‘Alkol Bağımlılığı’ tedavisinde MDMA denemesi

İnsanların bir çoğu, MDMA’yı halüsinojen bir uyuşturucu olarak biliyor. Aslına bakılırsa birazda haklı sayılabilirler. Ancak İngiltere’den gelen son haberlere göre MDMA’nın alkol bağımlılarına umut olabileceği yönünde.

Imperial College London’da klinik bir psikiyatr dalında kıdemli araştırma görevlisi olan Dr. Ben Sessa, yeni denemeye liderlik ediyor. Bu konuda araştırmalarını sürdüren Dr. Ben Sessa:

“Şu anda elimizdeki imkanlar, özellikle de alkol tedavisi için çok az seçeneğe sahibiz, bu yüzden hastalara yeni bir umut ışığı olacak yeni yöntemler arayışındayız. MDMA’nın travma geçirmiş insanlara yardım ettiğini biliniyor. Alkol bağımlısı hastaların birçoğu geçmişlerinde birtakım travmalar geçirmiş ve bu bağımlılıkların da önemli bir rol oynuyor “dedi.

Alkollerin tedavisinde MDMA kullanmak için yapılan test çalışmaları devam ediyor. Bilim insanları, kontrollü bir ilacın, bağımlılığın arkasında yatan stres ve travmanın bazılarında hastalara yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Bristol’taki hastalara, alkolle olan mücadelesinden kurtulmalarına yardımcı olmak için iki ay boyunca psikoterapi seanslarının bir parçası olarak saf MDMA formu verilecek. Deneme, Bristol’de uyuşturucu ve alkol hizmetlerine devam eden alkole fiziksel bağımlılığı olan 20 hasta içerecek. On sekiz haftada bir sekiz seans psikoterapi verilecek. Bu oturumların ikisinde hastalara bir doz MDMA verilecektir.

Hafta sonu Londra’da düzenlenen Breaking Convention konferansında konuşan Dr. Sessa, eski hükümetin baş uyuşturucu danışmanı Profesör David Nutt ile birlikte davanın liderliğini sürdürüyor.

İkili, Cardiff’te travma sonrası stres sendromu geçiren kişilerin durumlarını iyileştirmeye MDMA verilmesine neden olacak ikinci bir davanın onaylanmasını bekliyorlar.

 

Kaynak: Metro

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili haber

Bir Cevap Yazın

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin