32 yıl sonra gelen adalet!

police-cordon

Geçtiğimiz Çarşamba Metropolitan Polisi’nden açıklanan basın bildirisine göre, 1984 yılında Shirehall Lane Park, Hendon bölgesinde gerçekleşen bir tecavüz vakası, 32 yıl sonra cezalandırıldı.

2 Eylül 2016’da hapis cezasına çarptırılan Billy Roy Day (şu an yaşı 50), tecavüz ve insan yaralama suçundan 11 yıl, hırsızlıkta da 21 ay ekstra ceza alarak yargı önüne çıktı. 1984 yılında bir kadına tecavüzden aranan Day, ardından iz bırakmadığı ve/veya ülkesine geri döndüğü şüpheleri üzerine bulunamamış, dava da yıllar boyunca sürmeye devam etmişti. 1998 yılında yeniden yapılan DNA testleri ile data arşivlerinde kimliği bulunmaya çalışılan zanlı, yine tüm çalışmalara rağmen ortaya çıkamamıştı. Lakin, 2013’te tekrarları yapılan DNA testlerinin milyarda bir görülecek bir rastlantı ile tecavüz vakasının olduğu parkların yakınlarında oturan bir kişi ile bağdaştığı görülünce, İngiltere Cinsel ve Çocuk İstismarı (Sexual Offences, Exploitation and Chid Abuse) dedektifleri çalışmalarını hızlandırdı.

20 Ağustos 2013’te bulunan Day, sorguya çağrılmış ancak suçlamaları reddederek ifadesini vermişti. Nitekim, Day’den alınan yeni DNA örnekleri ile arşivde bulunan örnekler eşleşmesi ile 30 yıldır beklenen adalet sonunda yerini buldu.

Davayı yürüten dedektiflerden Gary Farrely, konu hakkında “Bu kadar yıl sonra gelen bir adaletin üzerine umarım tecavüz ve saldırı mağduru olan şikayetçimizin içine bir nebze de olsa su serpilmiştir. Bu olay umarım tüm taciz ve tecavüz mağdurlarına bir ses olarak gitmiştir ve ne olursa olsun adaletin her zaman yerini bulacağı gerçeğini tekrardan herkese hatırlatmıştır” dedi.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili haber

Bir Cevap Yazın

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin