Erdoğan demokrasiye sırtını dönmemeli

_90427528_hi034109429

Daily Telegraph Gazetesi’nin “Erdoğan demokrasiye sırtını dönmemeli” başlığıyla yaptığı darbe girişimi ve tasfiyelerle ilgili yorumu şöyle:

Başarısız darbe girişimi sonrasında, demokratik ilkelere yapılacak vurgu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidarının gücünü gösterecektir.

Darbeciler Erdoğan’ın karşıtlarını yanlarına çekmektense, Cumhurbaşkanı’nın elini güçlendirmiş durumda.

Bu öyle kolay bir ‘başarı’ değil. Erdoğan karşıtlarının önemli bir kısmı iktidardan ayrıldığını görmek istiyor. Ancak her ne kadar Erdoğan’dan kurtulmak isteseler de bunu silah namlularıyla değil, seçim sandıklarıyla yapmak istiyorlar.

Türkiye’deki darbe başarılı olsaydı, muhtemelen bir iç savaşı tetikleyerek Orta Doğu’yu daha da derin bir kaosa sürükleyecekti.

Neyse ki bu senaryo atlatıldı. Ancak darbeye neden olan gerilimler çözüme ulaşmış değil.

İDAM, AB ÜMİTLERİNİ BİTİRİR

Erdoğan’ın tepkisi karakteristik olarak baskıcıydı. Binlerce asker gözaltında, binlerce hakim ve savcı da açığa alındı. Basın ise daha da sert bir baskının altına girdi.

Ülkede idam cezasının geri getirilmesi ve darbeyi planlayanların idam edilmesi konuşuluyor.

Böyle bir gelişme Türkiye’nin tüm AB üyeliği ümitlerini bitirecektir.

Gerçekleşen kalkışmanın ardından gösterilen tepki belki anlaşılabilir. Ancak eğer Türkiye dünyaya artık askeri dikta rejimleri döneminin kapandığı mesajını vermek istiyorsa, Erdoğan’ın da demokrat bir yaklaşım içine girmesi gerek.

Kısacası, yargı sürecinin bağımsız bir şekilde işlemesine izin verilmeli ve darbe girişimi bir mazeret olarak kullanılarak toplu tasfiyelere gidilmemeli.

AVRUPA VE ABD’DE ERDOĞAN’A İHTİYAÇ DUYUYOR

Ancak Erdoğan’ın bugüne kadarki karnesi baskının artırılacağına işaret ediyor. Bu nedenle Batılı liderler Erdoğan’a ülkede bir intikam alma süreci başlatamayacağını açıkça söylemeli.

Sorun şu ki Avrupa göçmen krizinin kontrol altında tutulabilmesi için Türkiye’nin işbirliğine ihtiyaç duyuyor.

ABD ise IŞİD’le mücadele etmek için Türkiye’nin üslerini kullanıyor.

Darbe girişimi Batılı liderler tarafından kınandı ve Erdoğan’a destek mesajları iletildi. Ancak demokrasi iki şeritli bir yoldur: Erdoğan’ın da kurallara riayet etmesi gerekiyor. Şu an en büyük tehlike Erdoğan’ın, yasaları hiçe sayan darbe girişimine daha da baskıcı bir eğilimle karşılık vermesi. (BBC Türkçe)

Daha fazla göster

İlgili haber

Bir Cevap Yazın

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin