Şişe su pazarı büyümesini sürdürdü

 

En çok ihracatı İngiltere’ye yapan Türkiye ambalajlı su pazarı 2014 yılında da büyümesini sürdürdü.
En çok ihracatı İngiltere’ye yapan Türkiye ambalajlı su pazarı 2014 yılında da büyümesini sürdürdü.

 

Ambalajlı Su Üreticileri Derneği (SUDER), Türkiye’nin ambalajlı su üretiminin 2014 yılı sonu itibarı ile 6.4 milyar litresi damacana, 4.1 litresi de pet üretim olmak üzere 10.5 milyar litre olduğunu bildirdi. Ambalajlı su pazarının büyüklüğünün 4 milyar 600 milyon TL olduğunu tahmin eden birlik, başta İzmit, Sakarya ve Bursa gibi kentler olmak üzere ülke geneline yayılan 320’den fazla işletmenin bulunduğunu kaydetti.

Öte yandan 2013 yılının verilerine göre Türkiye’nin içme suyu ihracatında ilk sırayı alan İngiltere, 2014 yılında da en büyük pazar olma özelliğini korudu. Şişe sularının yaklaşık yüzde 75’inin ülke içerisinde şişelendiği İngiltere’de 10 dolayında Türk su markası faaliyet gösteriyor.Türk firmaları75 dolayında ülkeye ambalajlı su ihracatı yaparken, İngiltere’nin yanısıra Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail ve Suriye gibi ülkeler de diğer büyük pazarlar arasında yer aldı.

Türk ihracatçıların içme suyundan 2013 yılında elde ettikleri gelir 34 milyon dolara ulaşırken, pazarda yerli-yabancı 100’ün üzerinde firma faaliyet gösteriyor.

İNGİLTERE’DE TALEP ARTIYOR

Britanya’da halen 1,5 milyar sterlinlik hacme sahip şişe su pazarının 2016 yılına kadar 2 milyar sterline ulaşması bekleniyor. Yüzlerce farklı su markasının bulunduğu İngiltere pazarında Danone ve Highland gibi uluslararası devlerin kıyasıya rekabeti sürerken irili ufaklı 160 dolayında firma da pazarda pay kapmaya çalışıyor.

Son 5 yılda yaklaşık yüzde 50 büyüme göstermesine karşın İngiltere Avrupa ülkeleri içerisinde en az şişe suyu tüketiminin olduğu ülke. İngiltere’de kişi başına su tüketimi yılda 37 litre iken, bu rakam İtalya’da 180, Fransa’da ise 150 litreye ulaşıyor. İngiltere’de 2012 verilerine göre 2 milyar 140 milyon litre olan toplam tüketimin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 3 milyar litreye ulaşacağı öngörülüyor.

Danone firmasının İngiltere pazarında en çok tüketilen Volvic ve Evian markaları ile bir kaç yıl önce Dubai’li bir yatırımcının kontrolüne geçen Highland, su pazarın açık ara liderleri durumunda.

Daha fazla göster

İlgili haber

Bir Cevap Yazın

Close

Reklam engelleyici tespit edildi!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatarak bize destek verin